Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
22 Października 2024, Abercjusza, Filipa
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

70. rocznica operacji Market Garden - bitwy o Arnhem. Holandia

W tej największej podczas II wojny światowej operacji z udziałem alianckich wojsk powietrznodesantowych brała również udział polska 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa, doskonale przygotowana i dowodzona przez gen. Stanisława Sosabowskiego. Niestety, operacja skończyła się całkowitą porażką wojsk alianckich,  albo – jak piszą też historycy – była ostatnim zwycięstwem taktycznym Trzeciej Rzeszy.

    Problemy związane z Bitwą o Arnhem przedstawiono, m.in. w filmach: „O jeden most za daleko” oraz „Honor Generała”. Szczególnie ten ostatni film - nakręcony przez Joannę Pieciukiewicz z TVP Szczecin – polecamy zainteresowanym historią Polski i losami polskich spadochroniarzy z 1. SBS (szukaj na YouTube).

Czytelnikom strony internetowej Szynkielowa przedstawiamy kilkanaście zdjęć z pobytu w Holandii oraz zdań o miejscach związanych z 1. SBS i gen. S. Sosabowskim.

   DRIEL


Na zdjęciu powyżej:
Holenderka – pasterka gęsi, w bardzo charakterystycznym stroju i w klumpach (drewnianych holenderskich chodakach) zaprasza mieszkańców Driel na festyn „Święto czereśni” (05.07.2014r.)


Na zdjęciach powyżej:
Plac Polski w Driel (nazwa od 1991r.), wsi leżącej na południowym brzegu Renu, w holenderskiej prowincji Gelderland. W Driel, 21.09.1944r., w ramach operacji wojennej Market Garden lądowali polscy spadochroniarze z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego (1892-1967).
 W środku pomnik „Surge Polonia” (Powstań Polsko). Zawołanie pochodzi ze sztandaru 1. SBS, wyszytego i poświęconego podczas okupacji niemieckiej w Warszawie, a następnie przewiezionego do Wielkiej Brytanii i uroczyście przekazanego polskim spadochroniarzom w czerwcu 1944r.

Na zdjęciach powyżej:
Plac Polski w Driel. Pomnik gen. Stanisława Sosabowskiego.
Decyzję o budowie pomnika podjęto w 2004r., w 60. rocznicę bitwy pod Arnhem. Pomnik odsłonięto w 2006r. Tablice pomnika zawierają tekst w językach: polskim (zdjęcie z bliska), angielskim i holenderskim. Pomnik jest wyrazem uznania (i zadośćuczynienia) ze strony Brytyjskich Sił Powietrznodesantowych dla generała Sosabowskiego i jego wspaniałych polskich spadochroniarzy, bez których odwagi i ducha walki oddziały 1st Aiborne Division (brytyjskie) nie miałyby szans wycofać się spod Arnhem (z apelu fundatorów pomnika).

   
Na zdjęciach powyżej:
Driel, cmentarz przy kościele katolickim. Miejsce wiecznego spoczynku Cory Baltussen (wł. Cornelii Wilhelminy Marii Baltussen).
Cora Baltussen – ur. w Driel siostra Czerwonego Krzyża, opiekunka polskich spadochroniarzy zwana Matką 1. SBS. Kobieta o wyjątkowej osobowości, wrażliwa, bardzo religijna, oddana sprawom pomocy innym. Była świadkiem dzielności, ale i śmierci wielu polskich żołnierzy. Przez całe swoje powojenne życie walczyła o prawdę o walce 1.SBS pod Arnhem oraz o uhonorowanie generała Sosabowskiego i jego spadochroniarzy za niespotykane męstwo. Zmarła 18.11.2005r., 3 tygodnie przed przyznaniem 1. SBS najwyższego holenderskiego odznaczenia wojskowego – Orderu Króla Wilhelma a generałowi S. Sosabowskiemu – pośmiertnie – Medalu Brązowego Lwa. Cora Baltussen była uhonorowana wieloma polskimi odznaczeniami, w tym także za niestrudzoną walkę o przywrócenie chwały polskim spadochroniarzom i ich dowódcy – generałowi S. Sosabowskiemu. Oznaczona pośmiertnie (31.05.2006r.) przez królową holenderską Beatrix Orderem Wojskowym Wilhelma.

   OOSTERBEEK

Oosterbeek to miasteczko położone po północnej stronie Renu, około 5 km od Arnhem. W osadzie tej, bardzo zniszczonej podczas działań wojennych w ramach operacji Market Garden, znajduje się Cmentarz Wojenny, na którym spoczywa 1759 żołnierzy, w tym 73 żołnierzy polskich. Wiele grobów, także kryjących szczątki Polaków, to groby bezimienne. Cmentarz – od lat bardzo starannie utrzymany - znajduje się pod opieką Wielkiej Brytanii i Holandii.

 
Na zdjęciach powyżej:
Widok dojścia do cmentarza, tablic informacyjnych z danymi o bitwie pod Arnhem, części bramy wejściowej, fragmentu cmentarza z pomnikiem w środku i rzędami grobów, miejsca umieszczenia w bramie cmentarza spisu pochowanych na nim żołnierzy oraz tylko trzech grobów (st. szeregowca NN, żołnierza NN oraz ks. H. Misiury z 3. baonu spadochr.- kapelana, który zakończył życie mając 35 lat.

W Oosterbeek, w hotelu Hartenstein, w którym podczas operacji Market Garden znajdowała się brytyjska kwatera główna, od 1978 r. funkcjonuje wyjątkowe Airborne Muzeum „Hartenstein” upamiętniające wojska powietrzno-desantowe i Bitwę o Arnhem. Od 2009 r. Airborne Muzeum (po gruntownej modernizacji) jest nowoczesnym obiektem przypominającym odwiedzającym grozę wojny i niezwykłym miejscem do nauki historii II wojny światowej.

Na zdjęciach powyżej:
Tablica informująca  o dojeździe do muzeum i dwa pomniki stojące przed budynkiem: - pomnik poświęcony żołnierzom wojsk powietrznych Wspólnoty Brytyjskiej oraz Stanów Zjednoczonych, którzy zginęli we wrześniu 1944r. w operacji Market Garden, z fragmentem z ewangelii św. Jana (Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich.) pomnik z przesłaniami skierowanymi do mieszkańców prowincji Gelderland w 50. rocznicę operacji Market Garden.

              Agnieszka, Bożena, Wiktoria, Krzysztof i Szymon Rabikowscy


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Cmentarz. Mapa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe