Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
14 Października 2024, Alana, Bernarda, Dominika
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

70 ROCZNICA II WOJNY ŚWIATOWEJ

      1.09.2009 r. ROCZNICE
 Tablica pamięci ofiar II wojny światowej. Parafia Szynkielów
 Tablica pamięci ofiar II wojny światowej.

CZEŚĆ, CHWAŁA I WIECZNA PAMIĘĆ OFIAROM II WOJNY ŚWIATOWEJ Z PARAFII SZYNKIELÓW ORAZ WSZYSTKIM JEJ MIESZKAŃCOM DOTKNIĘTYM SKUTKAMI NIELUDZKIEGO, POLITYCZNEGO I IDEOLOGICZNEGO OBŁĘDU NASZYCH WSCHODNICH I ZACHODNICH SĄSIADÓW I ICH ODRAŻAJĄCYCH ZBRODNI ORAZ UPOKORZEŃ ZADANYCH W LATACH 1939 – 1945 NASZYM BLISKIM TYLKO DLATEGO, ŻE BYLI POLAKAMI.

 PÓKI BÓG W NIEBIE I POLSKA W NAS, PÓTY NIE ZAPOMNIMY NIEWYOBRAŻALNEGO CIERPIENIA NASZYCH RODAKÓW. POZOSTANĄ ONI W ZBIOROWEJ PAMIĘCI OBECNEGO I KOLEJNYCH POKOLEŃ JAKO ŚWIADECTWO NIELUDZKICH LAT II WOJNY ŚWIATOWEJ I PANOWANIA W NASZYM KRAJU POTWORÓW OPĘTANYCH BARBARZYŃSKĄ IDEOLOGIĄ UNICESTWIANIA INNYCH NARODÓW.



  Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów

Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Wincenty BOŻEK - lat 28, ur. w Konopnicy, s. Wincentego i Józefy z Patyków. Katowany, a potem zastrzelony 29 listopada 1942r. w Szynkielowie, przez dwóch żandarmów wieluńskich. Spoczywa na naszym cmentarzu.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef DAWIDZIAK - lat 43,  ur. w Dymku, s. Andrzeja i Józefy z Górskich, mąż szynkielowianki – Ewy Urbaniak. Bestialsko skatowany, a potem zastrzelony w Wielgiem 31 października 1943r. przez żandarmów z Osjakowa. Pochowany w Osjakowie.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Mikołaj DROZDOW - lat ok. 30, żołnierz  Armii Czerwonej, uciekinier z niewoli niemieckiej. Niemiłosiernie skatowany przez  żandarmów Beckera i Kleinleina,  zastrzelony nad  grobem. Spoczywa na naszym cmentarzu. Ma zadbany grób, a od sierpnia tego roku również tablicę z nazwiskiem.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef DUDKOWSKI - lat 41, ur. w Józefinie. Mąż Heleny z Gibkich – późniejszej Szadkowskiej, ojciec Włodzimierza. Mieszkaniec Bębnowa. Aresztowany za przynależność do BCh. Poprzez areszt Gestapo w Wieluniu, więzienie Gestapo w Łodzi, obóz w Gross-Rosen, jechał do KL Mittelbau-Dora. Data i miejsce  śmierci nieznane.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Marianna FLORCZAK - ur. w Szynkielowie, z domu Urbaniak. Żona Szczepana. Zastrzelona 3. września 1939r. przez żołnierzy niemieckich, którzy weszli do naszej wsi od strony Wielunia. Pochowana na cmentarzu razem z mężem.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Szczepan FLORCZAK - pochodził ze wsi Kamionka. Mąż Marianny. Zastrzelony - tak jak żona - 3. września 1939r o godz. 10–tej, przez żołnierzy Wehrmachtu. Spoczywa razem z żoną, pod jej zapaską, na naszym cmentarzu.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef FOLTYŃSKI - lat 57, ojciec Heleny Dobras – żony Kazimierza z Cisowej. Aresztowany w Szynkielowie w 1942r., skazany na pobyt w więzieniu we Wronkach. Zamęczony tam po 2 miesiącach. Miejsce pochówku nieznane.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef FUKS - lat 21, ur. w Szynkielowie, syn Bolesława i Józefy z Selerów, mieszkał w części wsi przed Cisową zwanej „Kozią Kolonią”. Bardzo ciężko ranny już pod koniec wojny, zmarł w dotychczas nieustalonej miejscowości.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Piotr GIBKI - lat 70. Mąż Zofii z Jędrasików, ojciec sześciorga dzieci. Zamieszkały w Bębnowie. Zamordowany przez żołnierzy niemieckich 3. września 1939r., w Dymku.



Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Mieczysław GÓRSKI - lat 23, ur. w Dymku, syn Jana i Eleonory z Musiałów. Aresztowany przez żandarmów z Osjakowa. Życie zakończył w 1943r., w więzieniu w Sieradzu.



Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Franciszek GRACZYK - l. 29, ur. w  Szynkielowie, s. Antoniego i Jadwigi z Pilarków, brat Józefa, Marianny i Heleny. Aresztowany w okolicach Rostocku. Przeszedł obozy: Radogoszcz – Auschwitz – Gross-Rosen. Wywieziony w lutym 1945r. do KL Mitellbau. Data i miejsce śmierci nieznane.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Antoni GROCHULSKI - lat 70, ojciec Jana, Józefa i Marianny Nowak-Boczkowskiej. Opiekun kościoła i plebanii po ucieczce mieszkańców wsi za  Wartę. Zastrzelony 3. września 1939r. przez żołnierzy niemieckich, w swoim domu, razem z M. i Sz. Florczakami, pochowany obok nich.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Konstanty GRZELAK – lat 36, żołnierz WP, ojciec Stanisława i Zofii. Znalazł się w niewoli rosyjskiej, a po ataku Niemiec na ZSRR – w  niewoli niemieckiej jako jeniec rosyjski. Życie zakończył w 1942r. na terenie Austrii, w obozie dla jeńców  w Keisersteinbruch w pobliżu Linzu. Prawdopodobnie tam pochowany.

Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Wawrzyniec JANIAK - l.31, s. Antoniego, ur. w Bieścu. Mąż Stefanii z Kowalczyków, ojciec Jadwigi. Aresztowany przed Bożym Narodzeniem 1943r., razem z Piotrem Serwetą. Katowany na Bieścu i na posterunku żandarmerii w Szynkielowie. Zastrzelony przez Roberta Beckera. Pochowany na naszym cmentarzu razem z P. Serwetą.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef JASTRZĄBEK - l. 27, s. Antoniego i Stanisławy z Mądraszków, mąż Adeli z Urbaniaków, ojciec Teresy i Józefy. Zginął na robotach przymusowych pod  Berlinem. Pochowany w Nauen, w pobliżu ogromnego cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej. Tam ma grób.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Tadeusz JĘDRASIK - l. 30, ur. w Bębnowie, syn Michała i Katarzyny z Oganiaczów. Uzdolniony artystycznie nauczyciel i żołnierz - porucznik WP. Trafił na wschodzie kraju do niewoli rosyjskiej. Więzień obozu w Kozielsku. Zamordowany w Katyniu. Zasypany ziemią w lasku katyńskim.

Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Jan KAŹMIERCZAK - lat 47, ur. w Dymku, mąż Marianny z Olbińskich z Wielgiego, ojciec pięciorga dzieci. Ofiara zbrodni Wehrmachtu na ludności cywilnej. Zastrzelony gdzieś pod Łodzią w pierwszych dniach września 1939r. Miejsce śmierci i pochówku Jana nie jest znane.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Antoni KOLANEK - lat 34, ur. w Szynkielowie, s. Józefa i  Jadwigi z Walasików. Aresztowany w Szynkielowie, maltretowany przez żandarma Cyglera (fonet.), wywieziony do Wielunia, potem do więzienia w Sieradzu. Tam zakończył życie we wrześniu 1942r. Miejsce pochówku niestety nieznane.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Jan KOLANEK - lat 24, s. Piotra i Marianny z Jastrząbków, żołnierz WP, uczestnik kampanii wrześniowej. Ranny podczas obrony twierdzy Modlin, zmarł w wyniku odniesionych ran na terenie Warszawy. Ani data, ani dokładne miejsce zgonu nie są znane.



Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Szczepan KOLANEK - lat 32, s. Piotra i Marianny z Jastrząbków, starszy brat wspominanego chwilę wcześniej Jana Kolanka. Mąż Ewy z Kuśmierków, ojciec Heleny i Henryka. Aresztowany, skazany, uwięziony w Sieradzu, wywieziony na teren Czech do obozu w Brüx. Tam zakończył życie po 7 miesiącach, w 1942r.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Zofian KOLANEK - l. 20, ur. w Dymku, s. Adama i Marianny z Wojdyłów. Aresztowany, więziony w Sieradzu, na Radogoszczu w Łodzi, następnie w Gross-Rosen. Wywieziony do obozu w Nordhausen. Data i miejsce śmierci nieznane.



Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Antoni KOSTRZEWA - l. 40, ur. w Raduckim Folwarku, s. Franciszki i Jana - zamordowanego 3. września 1939r. przy moście na Warcie w Osjakowie. Mąż Agnieszki, ojciec Anny i Henryka. Nauczyciel. Do wybuchu wojny uczył z żoną w Bębnowie. Podporucznik WP, dowódca plutonu CKM, uczestnik kampanii wrześniowej. Aresztowany przez żandarmów z Osjakowa, przejęty przez Gestapo w Wieluniu, wywieziony do Łodzi na Radogoszczu. Dalszy los nieznany.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Franciszek KUCHTA - lat ok. 50, ur. w Lipcach Reymontowskich, mąż Zofii z Kolanków – późniejszej Wawrzyniakowej, ojciec Stanisławy. Raniony bardzo ciężko, 3. września 1939r., przez załogę jednego z czołgów niemieckich, które wjechały do Szynkielowa. Zmarł w strasznych męczarniach po 3 miesiącach.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef KUROWSKI - l. 21, ur. w Szynkielowie, s. Antoniego i Marianny z Mądraszków. Aresztowany razem z Franciszkiem Graczykiem w gospodarstwie Sophienhof w Meklemburgii PP, przewieziony do Rostocku, potem do obozu w Łodzi – Radogoszczu i wywieziony dalej. Zmarł gdzieś na południu Polski. O jego śmierci przed Bożym Narodzeniem 1942r. dowiedziała się matka z listu Franciszka Graczyka. Dziś jednak nikt już nie wie gdzie to było.

Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Ludwik KUŚ - lat 24, syn Adama i Marianny z Rzepeckich, mąż Stefanii z Jastrząbków, ojciec Eugeniusza. Żołnierz WP, uczestnik bitwy pod Mławą. Ciężko ranny, przetransportowany z linii frontu za Warszawę. Zmarł w  Mińsku  Mazowieckim, w II połowie września 1939r.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Jan MAJCHRZAK - lat 27, s. Jana i Marianny z Musiałów, ur. w Dymku. Żołnierz WP - kawalerzysta, uczestnik kampanii wrześniowej, którą przeżył. Wywieziony  na roboty przymusowe do Niemiec, aresztowany. Życie zakończył w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Ignacy MAK - lat 32, ur. w Dymku, s. Wojciecha i Wiktorii ze Światów. Nauczyciel, ppor. WP, komendant ZWZ Gminy Działoszyn. Aresztowany przez Gestapo jesienią 1941r, więziony w Łodzi – na Radogoszczu. Rozstrzelany 20 marca 1942r. w Zgierzu, w publicznej egzekucji 100 osób. Uhonorowany przez społeczność wsi Niżankowice tablicą pamiątkową: ”CZEŚĆ I CHWAŁA NIEZŁOMNEMU BOJOWNIKOWI O POLSKĘ I NIEZAPOMNIANEMU SYNOWI ZIEMI  WIELUŃSKIEJ”.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef MĄDRASZEK – lat 37, ur. w Szynkielowie, s. Antoniego i Jadwigi z Karczewskich. Mąż Józefy i ojciec dwóch synów – Tadeusza i Mariana. Żołnierz WP, kawalerzysta. Uczestnik kampanii wrześniowej i walk o Warszawę. Zginął na Pradze.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Stefan MĄDRASZEK - lat 24, ur. w Szynkielowie, s. Ludwika i Stanisławy z Tokarków. Żołnierz WP, uczestnik walk o stolicę, gdzie zginął. Wiadomość o jego śmierci przekazał rodzinie Władysław Pełka - przedwojenny nauczyciel z Szynkielowa.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Zygmunt MĄDRASZEK - lat 29, starszy brat wspominanego wyżej Stefana. Mąż Heleny z Łuczyckich, ojciec Danieli. Zmobilizowany w  sierpniu 1939r. Brał udział w kampanii wrześniowej. Zginął w okolicach Garwolina, a świadkiem jego śmierci był Wiktor Grondowy z Konopnicy. Data i dokładne miejsce zgonu nie jest znane.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Stanisław MUSIAŁA - lat 27, ur. w Dymku, syn Franciszka i Konstancji z domu Fułek. Żołnierz WP, zmobilizowany pojechał do swojej jednostki w sierpniu 1939r. Jego losy wojenne i miejsce gdzie zginął do tej pory nie są znane.



Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Antoni NICIEJEWSKI - lat 26, ur. w Bębnowie, syn Walentego i Katarzyny z domu Pabianiak. Żołnierz WP, uczestnik kampanii wrześniowej. Ciężko ranny w bitwie nad Bzurą. Zmarł w wyniku odniesionych ran 16 września 1939r. Spoczywa przypuszczalnie w Dobrzelinie k. Kutna.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Franciszek NOWAK - lat 41, ur. w Dymku, s. Rocha i Józefy z Sójków. Aresztowany przez żandarmów z Szynkielowa i Ostrówka. Z aresztu w Ostrówku  wywieziony do Wielunia, a potem do więzienia w Sieradzu, skąd skierowano go do obozu w Brüx, w Czechach. Życie zakończył po 3,5 miesiącach pobytu w tym obozie.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Mikołaj OLSZOWY - lat 21, ur. w Rudnikach k. Wielunia, s. Piotra i Feliksy z Kubackich. W czasie wojny przebywał u siostry – Feliksy Nowak w Dymku. Członek Narodowej Organizacji Wojsk. Zadenuncjowany przez volksdeutscha, aresztowany przez Gestapo, więziony w więzieniu policyjnym w Łodzi, potem w więzieniu na Radogoszczu, skąd wywieziono go do KL Mauthausen. Była to ostatnia stacja w jego ziemskiej wędrówce.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef PANEK - lat 42, ur. w Dymku, syn Jana i Józefy z domu Mencel, mąż Anny z Michałkiewiczów. W czerwcu 1943r. wyprowadzony z mieszkania przez żandarmów, zastrzelony przed domem przez Franza Schweigera. Pochowany  na cmentarzu w Szynkielowie.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Antoni PŁACZEK - lat 43, syn Antoniego i Katarzyny, ur. w Rudlicach, zamieszkały w Dymku. Mąż Anny z Dworaczyków, ojciec sześciorga dzieci.
 8. listopada 1943r. kilku żandarmów osjakowskich zabrało go z mieszkania. Na polnej drodze, w pobliżu domu, zastrzelili go: Adolf Prochaski i Julius Lorek. Obaj mordercy byli volksdeutschami.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Ignacy PODGÓRNIAK – lat 27, ur. w Bębnowie, s.Konstantego i Cecylii z Kłysów. Żołnierz WP, zmobilizowany w sierpniu 1939r., skierowany do obrony zachodnich granic Polski. Zginął prawdopodobnie już 1. września o świcie, w pobliżu Pleszewa lub Kępna. Był pierwszą ofiarą II wojny światowej w naszej parafii.

Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Stefan POLEWIAK - lat 26, ur. w Dymku, syn Ignacego i Antoniny z domu Cłapa. Aresztowany na początku listopada 1943r. i osadzony w areszcie w Osjakowie. 9. listopada wyprowadzony z celi przez żandarma Adolfa Prochaskę i zastrzelony przez niego przed schodami aresztu. Pochowany w Osjakowie, ma grób w kwaterze ofiar zbrodni osjakowskich żandarmów.

Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Bronisław PRZYDACZ - lat 20, syn Antoniego i Stanisławy z Polewiaków. Wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, w okolice Berlina. W 1943r. przestały przychodzić od niego wiadomości, stąd przyjęto, iż w tym roku nie było go już wśród żywych. Poszukiwania Bronisława nie przyniosły rezultatu. Jedyny ślad to zdjęcie, które zrobił sobie w miasteczku Zossen k. Berlina i  które przysłał rodzinie w Dymku.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Franciszek RABIKOWSKI - lat 67, ur. w Szynkielowie, syn Piotra i Urszuli z Sowińskich, ojciec sześciorga dzieci. Zadenuncjowany, aresztowany za  krytykę Rzeszy, wywieziony do aresztu gestapo w Wieluniu, sądzony w Kaliszu przez Sąd Specjalny, skazany na 8 miesięcy Karnego Obozu Pracy w Ostrowie Wielkp. Odszedł z tego świata po 5 miesiącach pobytu w ostrowskim obozie.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Piotr RACHWALSKI - lat 46, ur. w Hucie, s. Łukasza i Józefy z Bartoszków. Mieszkał w Strobinie. Mąż Józefy z Patyków, wdowy po Ochockim, z którą miał czworo dzieci. Aresztowany we wrześniu 1942r., po znalezieniu przy nim kartek żywnościowych. Bestialsko skatowany na posterunku w Szynkielowie, był pierwszą ofiarą szynkielowskich żandarmów. Pochowany na naszym cmentarzu.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Stanisław SELERA – lat 21, ur. w Szynkielowie, s. Jana i Petroneli z Pabisiaków,  samouk obdarzony talentem muzycznym. Podczas wojny pracował w Kadłubie za Wieluniem i w Piątkowie k. Wąbrzeźna za Toruniem. Zginął w 1945r., podczas nocnego bombardowania skupiska ludzi wracających z robót do domów. Data i miejsce śmierci nieznane.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Piotr SERWETA – lat 38, ur. w Bieścu, s. Antoniny i Franciszka, mąż Pelagii z Jędrzejczyków ze Stolca, ojciec czwórki dzieci. Posądzony o posiadanie broni, aresztowany na Cisowej, bestialsko katowany, zastrzelony na posterunku żandarmerii w Szynkielowie przez Johanna Kleinleina. Pochowany na naszym cmentarzu razem z Wawrzyńcem Janiakiem.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef SZYMAŃSKI – lat 23, ur. w Dymku, s. Walentego i Marianny z Buczków. Aresztowany wraz z Leonem Światem i kilkoma robotnikami w okolicach Namysłowa. Poprzez więzienie, obóz w Gross-Rosen trafił do KL Mauthausen.  Do wyjścia z piekła tego obozu zabrakło mu tylko trzy dni.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Stefan ŚWIAT - lat 25, ur. w Dymku, s. Antoniego i Marianny z Maków. Żołnierz WP, uczestnik walk o obronę północnych granic Polski i bitwy pod Mławą. Bardzo ciężko ranny w głowę odłamkiem pocisku – gdzieś między Mławą i Ciechanowem, zmarł w wyniku odniesionych ran. Pochowany przez miejscową ludność. Na jego grób z imienną tabliczką natknęła się krewna rodziny Światów, która przypadkowo oglądała żołnierskie mogiły.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Leon URBANIAK – lat 25, ur. w Szynkielowie, s. Ludwika i Antoniny z domu Pabisiak. Miał bardzo liczne rodzeństwo. W 1942r. wywieziono go na roboty przymusowe do Niemiec. Dotrwał tam prawie do końca wojny, jednak nie do zawieszenia broni. Nie doczekał powrotu do domu. Zginął podczas bombardowania prowadzonego przypuszczalnie przez wojska alianckie w maju 1945r, podczas pracy na polu.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Antoni WALASIK – lat 51, s. Franciszka i Józefy z Selerów. Mąż Józefy z Urbaniaków, ojciec 3 synów i córki. Aresztowany w marcu 1941r., wywieziony do Wielunia, potem do więzienia policyjnego w Łodzi. 6. czerwca 1941r. przyjęty do KL Auschwitz jako więzień polityczny. Na początku listopada osadzony w bunkrze bloku 11. W Święto Niepodległości Polski, 67 lat i 3 godziny temu, rozstrzelany pod Ścianą Śmierci bloku 11.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Józef WALASIK - lat 65, starszy brat wspominanego przed chwilą Antoniego, mąż Józefy z którą miał 2 synów, a po jej śmierci Ewy z Wawrzyniaków, z którą miał syna i córkę. Od marca do 14 sierpnia  1941r. więziono go i wożono razem z bratem Antonim i synem Franciszkiem. Warunki panujące w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz wytrzymał tylko 9 tygodni. Odszedł w KL jako pierwszy z Walasików.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Franciszek WALASIK - lat 21, ur. w Szynkielowie, syn wspominanego przed chwilą Józefa i Ewy z Wawrzyniaków. Aresztowany razem z ojcem i stryjem Antonim w marcu 1941r. razem z nimi przemierzył drogę : Szynkielów – Wieluń – Łódź – KL  Auschwitz. Niestety, nie wiadomo dokładnie kiedy tam zginął. Zachowała się koperta z listu do matki wysłanego z Auschwitz 2 września 1941r., 2 tygodnie po zgonie ojca. Potem nie było już nic.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Antoni WAWRZYNIAK - lat 44, s. Marcina i Franciszki z Puchalskich. Mąż Olgi Dąbrowskiej, ojciec dwóch córek i syna. Żołnierz WP od 1920 r. Służył we Lwowie, Złoczowie i Tarnopolu. Szef baterii w stopniu starszego ogniomistrza. We wrześniu 1939r. walczył pod Starachowicami, Skarżyskiem i Iłżą, gdzie dostał się do niewoli niemieckiej. Uwięziony w Stalagu Luckenwalde, zwolniony musiał pozostać w Szynkielowie, ponieważ żonę z dziećmi inny okupant wywiózł na Syberię. Podejrzewany o działalność w ruchu oporu, śledzony, złapany 12. stycznia 1944r. Zastrzelony 14. stycznia w pobliżu kościoła. Pochowany na naszym cmentarzu.


Ofiarom II wojny światowej w parafii Szynkielów. [2008 r.]Stanisław WLAŹLAK – lat 50, ur. w Dymku, s. Józefa i Marianny z Kaczmarków, mąż Józefy z Kolanków i ojciec 4 córek. Wieczorem, 8 listopada 1943r. wyprowadzony z własnego domu przez żandarmów z Osjakowa, zastrzelony na drodze niedaleko od domu. Jego zwłoki wywieziono do Osjakowa. Pochowany w kwaterze, gdzie obecnie znajduje się pomnik ofiar zbrodni niemieckich z czasów wojny.

 

 

 

 

 

 

 

     Zapraszamy do publikacji w Gazecie.pl
   Pierwsze strony gazet, wrzesień 1939

  Przeczytaj:  
  Oto różne oblicza wieluńskiej historii XX wieku…
  1. września 1939 r. o godz. 4.40
  Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
  Inwazja sowiecka 17 września 1939 roku. Rocznica
  Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
  APEL OFIAR. Relacja z uroczystości
  Zaproszenie nao dsłonięcie tablicy na grobie NN żołnierza
  Są takie groby - Bożena Rabikowska. "Kurier Wieluński" z dn 16.02.2001 r.
  Porządkowanie grobu Drozdowa
  Odsłonięcie tablicy nagrobnej

 


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Cmentarz. Mapa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe