Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
19 Marca 2024, Bogdana, Józefa
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

    Ośrodek Zdrowia 

SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD
PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ
W SZYNKIELOWIE
98-313 Konopnica
Szynkielów 46
tel 043 8424096





Ośrodek Zdrowia. Szynkielów 2008 r. Fot. Andrzej Marek Urbaniak
[fot A.M.Urbaniak]
Andrzej Marek Urbaniak
Historia Ośrodka Zdrowia, czyli szynkielowianie świadomi
swoich potrzeb.

 Ratowanie zdrowia bliźniego jest świętym obowiązkiem każdego człowieka. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie normalne życie bez posiadania na miejscu apteki, lekarza-stomatologa i internisty. Starsze pokolenia szynkielowian, pamiętają czasy, kiedy z większym problemem zdrowotnym należało jechać do Osjakowa czy Konopnicy, albo do Wielunia, do doktora Zygmunta Patryna - jakże często za późno.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Zdrowia. Szynkielów, 26.08.1973 r. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Urbaniaka
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Zdrowia. Szynkielów, 26.08.1973 r. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Urbaniaka
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Ośrodka Zdrowia. Szynkielów, 26.08.1973 r. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Urbaniaka
  26.08.1973 Uroczyste wmurowanie
  kamienia węgielnego.

  [Zdjęcia ze zbiorów Franciszka Urbaniaka
.]
.

  Problem zorganizowanej opieki medycznej, historycznie dość młody, bo sięgający końca dziewiętnastego wieku, nie różnił się swoimi standardami od sytuacji w całym kraju, a nawet w Europie. Wspomnijmy, ze pierwsze cywilne szpitale publiczne, przejmujące obowiązki po klasztorach sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi i chorymi zaczęły powszechniej powstawać w Europie Zachodniej w dziewiętnastym stuleciu. Pierwsza Polka ukończyła studia medyczne w Zurychu w 1879 roku.

 Jak tylko sięgam pamięcią, to z problemami zdrowotnymi starano radzić sobie we własnym zakresie. Zbierano zioła, hodowano pszczoły, których miód oprócz wspaniałych wartości smakowych, posiadał przede wszystkim ogromne wartości lecznicze. Używano go przy przeziębieniach i bólach gardła. W kiosku „Ruchu” dostępna była aspiryna, tabletki z krzyżykiem na ból głowy i akron do ssania, stosowany podczas chrypy. Specjalistą od wprawiania zwichniętych kończyn, składania i okładania ich drewnianymi „klepkami” przy złamaniach, był Franciszek Kałużny, weteran wojny 1920 roku. Leczono również upuszczaniem krwi a na krwawe stłuczenia skuteczne było przykładanie pijawki lekarskiej. Przy większym skaleczeniu, albo po oparzeniu szło się po jodynę, maść ichtiolową i opatrunki do Franciszka Urbaniaka – stolarza, którego żona posiadała w apteczce również krople żołądkowe i walerianowe na serce, podawane cierpiącemu na łyżeczce pełnej cukru. W przypadku cięższych zachorowań, kiedy lekarz rejonowy przepisał stosowanie zastrzyków, mieliśmy na miejscu dwoje uprawnionych do tego sanitariuszy. Byli to: Władysław Pietralczyk – rolnik i Weronika Siudowa – nauczycielka języka polskiego.

  Emerytowaną pielęgniarką była Maria Kluczyńska, siostra księdza Stefana Jędrzejczyka, kobieta niezwykle ofiarna i służąca pomocą w potrzebie, co potwierdzają matki, które wówczas wychowywały i kształciły swoje dzieci. Elementarnych zasad przestrzegania higieny i udzielania pierwszej pomocy uczyły także na lekcjach w szkole Helena Panfilowa i Anna Urbaniakowa.

 W nagłych, czy bardzo trudnych przypadkach wzywano pogotowie ratunkowe. Dzwoniono z jedynego telefonu, jaki znajdował się w pomieszczeniu biblioteki publicznej wynajmowanym przez Józefa Graczyka a należącym właściwie do straży pożarnej. Pamiętam, jak z nieistniejącego już budynku, znajdującego się miedzy remizą a kościołem wynoszono na noszach do sanitarki, matkę Piotra/Pietrka/ Sapieji - owczarza. Wkrótce po tym zdarzeniu dom ten opustoszał gdyż Pietrka zabrała rodzina na Zachód, prawdopodobnie do Dzikowca. Dochodziły wieści, że Pietrek do końca życia płakał za Sinkilowem…

Budowa Ośrodka Zdrowia.  Zdjęcie z folderu o Szynkielowie
Budowa Ośrodka Zdrowia.  Zdjęcie z folderu o Szynkielowie
Budowa Ośrodka Zdrowia.  Zdjęcie z folderu o Szynkielowie
Budowa Ośrodka Zdrowia.  Zdjęcie z folderu o Szynkielowie
  [Zdjęcia z folderu o Szynkielowie]
.

  Kilka razy do roku, pojawiał się w szkole z kartoteką do badań okresowych, lekarz ogólny, a pielęgniarki szczepiły dzieci przeciw chorobom zakaźnym.
Na boisku parkował unikalny ambulans rentgenowski, ufundowany przez polonijnego filantropa Edwarda Piszka.

  W latach powojennych oraz w latach 60-tych przybywało nam mieszkańców. Powracający z tułaczki wojennej szybko zagospodarowywali się, coraz lepiej rozwijało się rolnictwo, wzrastała wydajność i liczba hodowanych zwierząt. Ludzie cieszyli się odzyskanym pokojem, bezpieczeństwem osobistym i wzrostem gospodarczym. Rodziło się więcej dzieci. Liczba uczniów w klasach dochodziła do trzydziestu.

  Z problemów zdrowotnych, najbardziej dokuczliwymi były problemy stomatologiczne. Władze powiatowe organizowały okresowe ambulanse dentystyczne. Pierwszy z nich, pojawił się w lokalu wynajętym u Władysława Rabikowskiego na Rogatce. Następny, w domu parafialnym obok plebani. Jednakże brak stałych badań kontrolnych i profilaktyki dentystycznej źle wpływał na nasze uzębienie. Pamiętam, jak mnie, malcowi, doradzano, w jaki sposób pozbyć się ruszającego zęba mlecznego. Należało go owinąć nitka i przywiązać koniec nitki do klamki a następnie poczekać, kiedy ktoś otworzy drzwi i z zaskoczenia wyszarpnie „mleczaka” z jamy ustnej. Dorośli z opuchniętym policzkiem, często sami stawiali sobie diagnozę, głoszącą, że przyczynę bólu, niczym pień po ściętej sośnie, należy usunąć z bolącego dziąsła. Po fakcie, niejednokrotnie okazywało się, że taki usunięty ząb nadawał się do wyleczenia.

  Przez blisko pół wieku, para kleszczy przywieziona przez Adama Urbaniaka ze szpitala polowego, z wojny polsko- bolszewickiej w 1920roku, była na usługach ludności naszej wsi. Historyczne kleszcze dentystyczne, niklowane z długimi rękojeściami różniły się nieznacznie od siebie: jedne, szeroko rozwierające się służyły do usuwania zębów trzonowych, drugimi, wąskimi usuwano siekacze i pozostałe zęby. Usługa wykonywana była nieodpłatnie, za przyzwoleniem rejonowego stomatologa.

 Już w latach pięćdziesiątych, Szynkielów został wytypowany przez centralne władze państwowe w Warszawie, do budowy Rejonowego Ośrodka Zdrowia. Urzędujący wówczas w Szynkielowie, na stanowisku przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej bębnowianin, Jan Warzecha odstąpił ten przywilej działaczom z Konopnicy, którzy pragnęli mieć ten obiekt u siebie. Właściwie, nie konsultując swojej decyzji z żadnym z mieszkańców naszej wsi, podpisał niewinny dokument stwierdzający, że ludność Szynkielowa nie sprzeciwia się budowaniu Ośrodka Zdrowia w Konopnicy.

 Ośrodek Zdrowia ma racje bytu wtedy, kiedy, obsługuje przynajmniej dwa i pół tysiąca ludzi. Dlatego tez, po oddaniu do użytku nowego obiektu w Konopnicy, długo nie mogło być mowy o powstaniu podobnej instytucji w Szynkielowie. Początkowo obiecano szynkielowianom, przyzwyczajonym już do ambulansów, iż jeden dzień w tygodniu, lekarz ogólny będzie przyjmował w budynku Gromadzkiej Rady Narodowej, lecz szybko zrezygnowano z tej praktyki, która okazała się uciążliwa zarówno dla lekarza jak i pacjentów.

Budowa Ośrodka Zdrowia.  Zdjęcie z folderu o Szynkielowie
  Chwila odpoczynku

  Z mojego dzieciństwa pamiętam częste wyjazdy autobusem, okrężną droga przez Rychłocice do Ośrodka Zdrowia w Konopnicy oraz rowerowe wycieczki do apteki. Lubiłem je ze względu na atrakcyjność krajobrazowo-architektoniczną Konopnicy. Wówczas raczej nie zadawałem sobie pytania, dlaczego ja i ponad tysiąc moich współmieszkańców musimy jeździć leczyć się do o wiele mniejszej liczebnie sąsiedniej miejscowości. Dopiero przygotowując niniejsze opracowanie, zadałem wiele pytań moim Rodzicom, odnośnie przebiegu wydarzeń istotnych dla naszego ówczesnego, codziennego życia.

  Z dniem pierwszego stycznia 1972 roku wprowadzono w Polsce ubezpieczenia rolników. Centralne władze państwowe zaplanowały budowę dalszych placówek ochrony zdrowia. W powiecie wieluńskim zaplanowano budowę dalszych dwóch wiejskich ośrodków zdrowia jednakże przy minimalnym nakładzie środków finansowych, a wiec czynem społecznym. Szynkielowianie poinformowani o takich decyzjach stanęli przed wyzwaniem, które natychmiast należało podjąć. Ówczesne władze powiatu Wieluń zaakceptowały inicjatywę mieszkańców o budowaniu w czynie społecznym Ośrodka Zdrowia. Kierownikiem Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej był wówczas dr Jan Pałczyński, a kierownikiem planowania gospodarczego przy Powiatowej Radzie Narodowej j był pochodzący z Szynkielowa doktor prawa Andrzej Sujka. 

  To oni, w dniu 6-go lutego 1972 roku pomogli powołać Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Zdrowia w skład którego weszli: Franciszek Urbaniak, syn Adama, ówczesny kierownik Kółka Rolniczego jako przewodniczący, Franciszek Graczyk, naczelnik OSP jako wiceprzewodniczący, Władysław Pietralczyk jako skarbnik, oraz Władysław Sójka jako członek zarządu. Podczas częstych zebrań, na których zbierało się czasami około 40 osób, każda rodzina szynkielowska zadeklarowała przeznaczyć na ten szczytny cel po 500 złotych oraz 15 dniówek roboczych.

Budowa Ośrodka Zdrowia.  Zdjęcie ze zbioru Piotra Pabisiaka
Budowa Ośrodka Zdrowia.  Zdjęcie ze zbioru Piotra Pabisiaka
  [Zdjęcia ze zbiorów Piotra Pabisiaka.]
.
  W tym samym roku dokonano zakupu działki pod budowę. Pomimo obiektywnych trudności, zwłaszcza przy ówczesnych niedoborach materiałów budowlanych i wyposażenia, społeczeństwo Szynkielowa, zjednoczone ideą działania dla wspólnego dobra, jak niegdyś w przeszłości, pokonywało dzielnie bieżące trudności. Na placu budowy pracowali często mieszkańcy, którzy budowali już wcześniej remizę strażacką, szkołę i kościół; miedzy innymi: Wincenty Mielczarek, Antoni Kolanek - woźny szkoły oraz inni rzemieślnicy, którzy zachęcali młodzież do pracy społecznej. Wszyscy razem, solidarnie, pod duchową wodzą księdza proboszcza Stefana Jędrzejczyka ofiarnie współpracowali z komitetem budowy. Ksiądz Stefan Jędrzejczyk podczas ogłoszeń parafialnych nawoływał do pracy, często odwiedzał budowę, wykonywał zdjęcia dokumentalne i pamiątkowe. Ówczesne władze świeckie niechętnym okiem przyglądały się zaangażowaniu księdza w powstawanie placówki świeckiej, lecz nie doszło z tego powodu do konfliktów.

  26-go sierpnia 1973 roku nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Wówczas przepisywałem ręcznie tuszem na pergaminie tekst aktu erekcyjnego, który kryją teraz mury budynku. Obecni byli urzędnicy państwowi z Wielunia, naczelnik gminy w Konopnicy Zenon Osumek i licznie zgromadzeni parafianie. Ksiądz Stefan Jędrzejczyk nie mógł brać udziału w tej uroczystości, ze względu na ówczesna, oficjalnie obowiązującą, ateistyczną ideologie państwową. Takie to były czasy i musieliśmy ten porządek znosić z pokorą i cierpliwością, w nadziei, że coś się zmieni, co istotnie zaczęło się dziać już za siedem lat od w/w daty.

  Kolejne trzy lata trwała budowa obiektu. Uroczystego otwarcia Ośrodka Zdrowia dokonano 30-go maja 1976 roku. Oddano do użytku jednocześnie gabinety zabiegowe i aptekę oraz trzy mieszkania dla kadry na piętrze a pierwszego czerwca rozpoczęto przyjmowanie chorych.

  Do nowej placówki zdrowotnej przydzielono mieszkańców okolicznych wsi: Bębnowa, Dymku, Wielgiego, Dębiny Kuźnicy, Cisowy oraz pracowników PGR z Wolnicy  Niechmirowskiej.

   Pierwsza kadra medyczna z doktorem Jerzym Michalakiem, stomatologiem Stanisławą Pinar i magister farmacji Anną Otomańską, zadomowiła się w Szynkielowie na wiele kolejnych lat, co świadczyć może tylko o dobrej renomie placówki. Kilka lat temu, nasz Ośrodek Zdrowia doczekał się generalnego remontu. Uzupełnione nowym wyposażeniem wnętrza imponują świeżością i miłą fachową obsługą. W 1979 roku, szynkielowianin Stanisław Nowak namalował piękną akwarelę Ośrodka Zdrowia, znaną dzisiaj niemalże każdemu mieszkańcowi Szynkielowa.

      
Zima. Stanisław Nowak. [Akwarela 1979 r.]
         Zima. Stanisław Nowak [Akwarela 1979 r.]


   Zawsze, kiedy przylatuję do Polski odwiedzam nasz Ośrodek Zdrowia. Z radością dostrzegam jak wielki i nieoceniony jest wysiłek naszych ojców i wszystkich entuzjastów czynu społecznego, w którym również odnajduję cząstkę siebie. Cieszy dbałość o ten obiekt, utrzymanie go w czystości i w nienagannej kondycji, za która należy podziękować dzisiejszym gospodarzom, państwu Kacałom.

  Reasumując, należy stwierdzić, że w tej dziedzinie dokonaliśmy niebywałego postępu i nasz dzisiejszy Ośrodek Zdrowia, istniejący nieprzerwanie już 32 lata, spełnia warunki placówki zdrowotnej Unii Europejskiej. 

  Powyższy tekst powstał na podstawie rozmów i korespondencji z przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Ośrodka Zdrowia w latach 1972-1976 Franciszkiem Urbaniakiem.

  Długi wstęp, jaki poświęciłem historii naszego Ośrodka Zdrowia służyć ma uzmysłowieniu, jak wiele pozytywnych zmian zaszło w spojrzeniu na ludzką kondycję zdrowotną i sposoby jak najlepszego jej zachowania.

  Autor: Andrzej Marek Urbaniak. Chicago, 8 stycznia 2008 r.
    Korekta: Katarzyna Dobras                                                                         




Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
...

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe