Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
28 Marca 2024, Anieli, Antoniego, Jana
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Akatyst ku czci Bogurodzicy


  01.03.2014 r. WYDARZENIA. Akatyst ku czci Bogurodzicy.




   
Hymn Akatyst ku czci Bogurodzicy, prawdziwy klejnot patrystycznej po
ezji maryjnej, nie bez racji nazywany "najpiękniejszym i najstarszym hymnem całej chrześcijańskiej literatury" , poprzez wieki ożywiał i kształtował pobożność maryjną chrześcijan bizantyjskiego Wschodu. Zrodzony bardziej w sercu Kościoła niźli w umysłach uczonych nie ma on właściwie swego imienia. Imię nadał mu Kościół. Nazywa się go po prostu Akatyst ( po grecku  < akhatistos > ) , co oznacza hymn śpiewany  < stojąco >, na znak szacunku dla Słowa Wcielonego i wdzięczności dla Jego Dziewiczej Matki,  < Walecznej Hetmanki >. Pochodzenie hymnu pozostaje właściwie nierozstrzygnięte. Tradycja przypisywała autorstwo Akatystu św. Romanowi Pieśniarzowi ( grecki Melodos ). Dziś opinie uczonych na ten temat są podzielone. Jakiekolwiek by nie było pochodzenie Akatystu, jest on dziś własnością całego Kościoła i świadkiem żywej przez wieki maryjnej pobożności ludu chrześcijańskiego.

    Hymn skomponowany najprawdopodobniej z okazji święta  Zwiastowania w pobożności ludowej Bizancjum zdobył sobie szczególną popularność po cudownej, przypisywanej wstawiennictwu Bogurodzicy, obronie Konstantynopola przed Awarami w roku 626. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono specjalny dzień uroczystej celebracji  Akatystu. Uroczystość tę obchodzono najpierw 8. września ( rocznica obrony ), następnie 25. marca, a wreszcie ( od VIII / IX  wieku ) w piątą sobotę Wielkiego Postu. W tym też dniu celebrują go dziś w sposób uroczysty chrześcijanie wschodni tradycji bizantyjskiej. W taki sposób ma on ścisły związek ze świętem  Zwiastowania, które najczęściej wypada w okresie Wielkiego Postu.

    Dziękczynny charakter  Akatystu i jego wielka popularność wśród wiernych uczyniły zeń z biegiem czasu oficjum wotywne ku czci Bogurodzicy, celebrowane przy różnych okazjach w ciągu całego roku. W środowisku bizantyjsko - słowiańskim  Akatyst ku czci Bogurodzicy, nazywany często  Akatystem o Zwiastowaniu , stał się impulsem do tworzenia licznych nowych, rodzimych akatystów ku czci Zbawiciela, Bogurodzicy oraz świętych . W formie wotywnej  Akatyst celebrowany jest zwykle w ramach oficjum nazywanego w tradycji bizantyjsko - słowiańskiej: moleben, grecki: paraklisis , ukraiński: paraklis. Celebrowany często i w różnych sytuacjach życiowych  Akatyst ku czci Bogurodzicy stanowi do dziś dnia dla chrześcijan tradycji bizantyjskiej źródło ciągle świeżej, wyrażonej językiem poezji, teologii tajemnicy Wcielenie i ufności w niebieskie orędownictwo Matki Słowa Wcielonego.

    Na Zachód  Akatyst  dotarł poprzez Italię południową i Rzym ok. VIII wieku. Przetłumaczony na łacinę w Wenecji ok. roku 800, zaczął wywierać przemożny wpływ na łacińską poezję maryjną średniowiecza, włącznie z ukształtowaniem się Litanii maryjnej. W czasach nowożytnych poczęto na nowo odkrywać Akatyst poprzez przekłady na języki narodowe. W Polsce, mimo istnienia wcześniejszych przekładów, praktycznie dopiero przekład o. Mieczysława Bednarza SI ( jezuity ) z roku 1965 udostępnił polskiemu czytelnikowi całe piękno i bogactwo hymnu. Przekład ten należy bez wątpienia do najlepszych przekładów współczesnych ( z zachowaniem akrostychu alfabetycznego oryginału ).

    Ostatnie lata przyniosły na Zachodzie ponowne odkrycie Akatystu i to nie tyle wśród uczonych, co w szerokich kręgach wiernych. Odkryto w nim szlachetną poezję liturgiczną zdolną wyrazić i trafnie kształtować modlitewne uczucia współczesnego człowieka w stosunku do Chrystusa i Jego Dziewiczej Matki. We Włoszech, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach Akatyst stał się ulubioną i częstą modlitwą maryjną odmawianą zarówno indywidualnie jak i w różnego rodzaju wspólnotach i grupach.

    To szerokie zainteresowanie Akatystem wśród chrześcijan na Zachodzie skłoniło Redaktorów i Wydawców do udostępnienia bogactw tego nabożeństwa także środowiskom chrześcijańskim w Polsce, by umożliwić tym, którzy tego pragną, przeżywanie głębokich jego treści nie tylko jako wzniosłej poezji, ale przede wszystkim jako żywego wydarzenia liturgicznego, kształtującego tak indywidualną jak i wspólnotową pobożność chrześcijan.

    Akatyst składa się z czterech części ( stasis ). W naszym kościele, przed każdym Apelem Jasnogórskim, chór młodzieżowy wykona jedną z nich. Zachęcając wszystkich Parafian i Gości do udziału w tym pięknym nabożeństwie, zapraszamy na pierwsze wykonanie - taką mamy nadzieję - w dniu 3. maja 2014 roku, a może wcześniej...

Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
...

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe