|
Akatyst ku czci Bogurodzicy
|
01.03.2014 r. WYDARZENIA. Akatyst ku czci Bogurodzicy.

Hymn Akatyst ku czci Bogurodzicy, prawdziwy klejnot patrystycznej poezji maryjnej, nie bez racji nazywany "najpiękniejszym i najstarszym hymnem całej chrześcijańskiej literatury" , poprzez wieki ożywiał i kształtował pobożność maryjną chrześcijan bizantyjskiego Wschodu. Zrodzony bardziej w sercu Kościoła niźli w umysłach uczonych nie ma on właściwie swego imienia. Imię nadał mu Kościół. Nazywa się go po prostu Akatyst ( po grecku < akhatistos > ) , co oznacza hymn śpiewany < stojąco >, na znak szacunku dla Słowa Wcielonego i wdzięczności dla Jego Dziewiczej Matki, < Walecznej Hetmanki >. Pochodzenie hymnu pozostaje właściwie nierozstrzygnięte. Tradycja przypisywała autorstwo Akatystu św. Romanowi Pieśniarzowi ( grecki Melodos ). Dziś opinie uczonych na ten temat są podzielone. Jakiekolwiek by nie było pochodzenie Akatystu, jest on dziś własnością całego Kościoła i świadkiem żywej przez wieki maryjnej pobożności ludu chrześcijańskiego.
Hymn skomponowany najprawdopodobniej z okazji święta Zwiastowania w pobożności ludowej Bizancjum zdobył sobie szczególną popularność po cudownej, przypisywanej wstawiennictwu Bogurodzicy, obronie Konstantynopola przed Awarami w roku 626. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono specjalny dzień uroczystej celebracji Akatystu. Uroczystość tę obchodzono najpierw 8. września ( rocznica obrony ), następnie 25. marca, a wreszcie ( od VIII / IX wieku ) w piątą sobotę Wielkiego Postu. W tym też dniu celebrują go dziś w sposób uroczysty chrześcijanie wschodni tradycji bizantyjskiej. W taki sposób ma on ścisły związek ze świętem Zwiastowania, które najczęściej wypada w okresie Wielkiego Postu.
Dziękczynny charakter Akatystu i jego wielka popularność wśród wiernych uczyniły zeń z biegiem czasu oficjum wotywne ku czci Bogurodzicy, celebrowane przy różnych okazjach w ciągu całego roku. W środowisku bizantyjsko - słowiańskim Akatyst ku czci Bogurodzicy, nazywany często Akatystem o Zwiastowaniu , stał się impulsem do tworzenia licznych nowych, rodzimych akatystów ku czci Zbawiciela, Bogurodzicy oraz świętych . W formie wotywnej Akatyst celebrowany jest zwykle w ramach oficjum nazywanego w tradycji bizantyjsko - słowiańskiej: moleben, grecki: paraklisis , ukraiński: paraklis. Celebrowany często i w różnych sytuacjach życiowych Akatyst ku czci Bogurodzicy stanowi do dziś dnia dla chrześcijan tradycji bizantyjskiej źródło ciągle świeżej, wyrażonej językiem poezji, teologii tajemnicy Wcielenie i ufności w niebieskie orędownictwo Matki Słowa Wcielonego.
Na Zachód Akatyst dotarł poprzez Italię południową i Rzym ok. VIII wieku. Przetłumaczony na łacinę w Wenecji ok. roku 800, zaczął wywierać przemożny wpływ na łacińską poezję maryjną średniowiecza, włącznie z ukształtowaniem się Litanii maryjnej. W czasach nowożytnych poczęto na nowo odkrywać Akatyst poprzez przekłady na języki narodowe. W Polsce, mimo istnienia wcześniejszych przekładów, praktycznie dopiero przekład o. Mieczysława Bednarza SI ( jezuity ) z roku 1965 udostępnił polskiemu czytelnikowi całe piękno i bogactwo hymnu. Przekład ten należy bez wątpienia do najlepszych przekładów współczesnych ( z zachowaniem akrostychu alfabetycznego oryginału ).
Ostatnie lata przyniosły na Zachodzie ponowne odkrycie Akatystu i to nie tyle wśród uczonych, co w szerokich kręgach wiernych. Odkryto w nim szlachetną poezję liturgiczną zdolną wyrazić i trafnie kształtować modlitewne uczucia współczesnego człowieka w stosunku do Chrystusa i Jego Dziewiczej Matki. We Włoszech, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach Akatyst stał się ulubioną i częstą modlitwą maryjną odmawianą zarówno indywidualnie jak i w różnego rodzaju wspólnotach i grupach.
To szerokie zainteresowanie Akatystem wśród chrześcijan na Zachodzie skłoniło Redaktorów i Wydawców do udostępnienia bogactw tego nabożeństwa także środowiskom chrześcijańskim w Polsce, by umożliwić tym, którzy tego pragną, przeżywanie głębokich jego treści nie tylko jako wzniosłej poezji, ale przede wszystkim jako żywego wydarzenia liturgicznego, kształtującego tak indywidualną jak i wspólnotową pobożność chrześcijan.
Akatyst składa się z czterech części ( stasis ). W naszym kościele, przed każdym Apelem Jasnogórskim, chór młodzieżowy wykona jedną z nich. Zachęcając wszystkich Parafian i Gości do udziału w tym pięknym nabożeństwie, zapraszamy na pierwsze wykonanie - taką mamy nadzieję - w dniu 3. maja 2014 roku, a może wcześniej...
|
|
Strona:
1
|
|
R E K O M E N D A C J E
|
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
|
Prezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.
Więcej >>
|
Strona Pomagam Ukrainie
|
 |
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują. |
Więcej >>
|
|
|