09.10.2012 r. Spełnione marzenie. Andrzej - Marek Urbaniak
Podczas mojej poprzedniej wizyty w Szynkielowie, otrzymałem w prezencie od Zespołu Redakcyjnego strony internetowej monografię Wielunia - książkę z załączoną broszurą o wartościach przyrodniczych i kulturalnych powiatu wieluńskiego.
Znalazłem w niej informacje o drewnianych kościółkach z XVI-go wieku, których dotychczas nie znałem.
Moją szczególną uwagę zwrócił kościółek pod wezwaniem Świętej Trójcy w Grębieniu, z odnowioną polichromią, fundacji prymasa Jana Łaskiego. W sierpniu tego roku zwiedziłem i sfotografowałem ten piękny, uświęcony wiarą, historią i sztuką drewniany kościółek.
Fragment polichromii sufitu w nawie głównej, przedstawia Boga Ojca w królewskiej koronie z Synem, Jezusem Chrystusem na ręku, na szczycie okrągłej renesansowej kompozycji, symbolizującej wieczność, doskonałość, pierwotne źródło stworzenia, spoglądają na Matkę Bożą i Apostołów w strojach liturgicznych, głoszących, zapisane w księgach Słowo Boże.
Zamykające kolistą kompozycję Rodziny Bożej i dwunastu Apostołów renesansowe motywy kwiatowe i roślinne wskazują na głoszenie Słowa Bożego na cztery strony świata.
Obok umieścili artyści godło Królestwa Polskiego - orła białego w koronie na czerwonym tle i tarcze herbowe fundatorów świątyni i malowideł.
Skarby wiary i kultury znajdujące sie w kościele w Grębieniu uzupełniane były przez stulecia. Widać ogromne starania przodków i dbałość o zachowanie autentyczności zabytku. Stare schody, ołtarze i meble budzą podziw.
Zwiedzając kościół w Grębieniu wdzięczny byłem Redakcji strony internetowej Szynkielowa, za otrzymany prezent i za skierowanie tamże mojej uwagi.
Teraz szczerze zachęcam naszych czytelników aby pojechali do Grębienia.
Andrzej- Marek Urbaniak
|