|
Spotkanie Koła Przyjaciół Szkoły Podstawowej
|

Coroczne spotkanie w naszej szkole
W sobotę, 9. czerwca br., kilka godzin przed tegorocznym spotkaniem Koła Przyjaciół Szkoły, do kuchni szkolnej przyniesiono produkty spożywcze i grupa w składzie: Helenka i Leszek Witkowscy, Helenka i Józik Walasikowie oraz Jola Kowalczyk i Bożena Rabikowska, przystąpiła do przygotowywania kolorowych kanapek, krojenia placków i ustawiania stołów w jadalni szkolnej.
Tuż przed godziną 17-tą na spotkanie do szkoły przyszła liczna grupa byłych absolwentów, a nieco później stawiły się nasze „Słowiki...”. Niespodziewaną, ale bardzo miłą wizytę złożyła również Pani Wójt w towarzystwie męża. Przy kawie, herbacie, kanapkach i pysznych ciastach wszyscy wysłuchali krótkiej informacji Bożeny Rabikowskiej o dotychczasowej pracy Koła i o planach do końca br. oraz na następny rok. Koleżanka zwróciła uwagę na różnorodną i bogatą działalność Koła, jak upamiętnianie ludzi związanych ze wsią lub parafią, wystawy, konkursy, wydawnictwa o Szynkielowie, widokówki, pomoc w prowadzeniu strony internetowej itd., itp. Tę pracę Koła widać w szkole, na szkole, dookoła szkoły, na ścianach kościoła, w kościele i na cmentarzu. Wszystko to wykonano bez jednego grosza z Urzędu Gminy, za pieniądze własne i przyjaciół - sympatyków naszego Koła spoza Szynkielowa, którzy doceniają pracę społeczną na rzecz mieszkańców małych Ojczyzn – zwłaszcza dbałość o tradycje i pamięć o przodkach.
Bardzo wyraźnie podkreśliła to również kol. Władysława Kasprzak, która przedstawiła informację o funduszach (nadzwyczaj skromnych) Koła. W obecności Pani Wójt podkreślona ogromne zaangażowanie wielu szynkielowian, w tym również byłych mieszkańców, którzy swoją wiedzą, umiejętnościami, a czasami tylko dobrym słowem, bardzo chętnie wspierają prace Koła. Wymieniono szereg nazwisk, w tym także ks. Jacka Frysia i kol. Lecha Sikory, dziękując wszystkim za życzliwość i ogromne zaangażowanie w pracach dla wsi.
W bieżącym roku specjalne podziękowanie złożono kol. Jolancie Kowalczyk, za dotychczasową pracę dla społeczności szynkielowskiej, w tym za współprowadzenie scholi „Słowiki św. Franciszka”. Jak powiedziała kol. Bożena Rabikowska, schola nie tylko uświetnia msze święte w naszym kościele, ale również rozsławia Szynkielów poza granicami gminy i powiatu, tak jak Chopin rozsławił swoją muzyką Polskę na całym świecie. Stąd też upominek dla kol. Joli – unikatowy album o Chopinie. Treść podziękowań z dyplomu odczytała kol. Bożena Rabikowska (czytaj załącznik), natomiast kol. Leszek Witkowski przekazał prezent wraz z wierszowanymi życzeniami, których treść – ze względu na wyjątkową oryginalność – również zamieszczamy niżej. Potem była prośba o dalszą opiekę nad szynkielowskimi dziećmi i scholą oraz tradycyjne 100 lat!!! Tę część spotkania uświetniły występy scholi, które zgromadzeni przyjęli nadzwyczaj serdecznie. „Słowiki...” śpiewały piosenki ludowe, harcerskie i biesiadne, w tym wiele wspólnie z gośćmi spotkania. Swoje występy zakończyli wspaniałym wykonaniem hitu Euro 2012 „Koko, koko, Euro spoko.” Wszyscy ze scholki obdarowani zostali przez Panią Wójt czekoladami, a od Koła otrzymali „Rys historyczny parafii Szynkielów”.
Kol. Jolu, Paulino, Robercie, drogie „Słowiki...”, jeszcze raz dziękujemy!!! Przyjmijcie od nas utwór Zygmunta Glogera, który zamieścił w swojej pracy zatytułowanej „Czy lud polski jeszcze śpiewa?” – napisanej ponad 100 lat temu – na przełomie wieku XIX i XX.
W dalszej części spotkania kol. Bożena Rabikowska poinformowała zebranych o spodziewanej wizycie w Szynkielowie, na początku października, rodziny szynkielowianina, kapitana WP, Józefa Urbaniaka s. Ludwika. Oczekujemy tej wizyty i sądzimy, że Pani Anna przekaże nam wiele informacji o swoim zmarłym Ojcu – ostatnim, żyjącym do 1990r., oficerze zawodowym 16 PP Ziemi Tarnowskiej.
Kolejną sprawą, na którą kol. Bożena zwróciła uwagę zebranych, była zbliżająca się 600. rocznica pierwszej zapisanej wzmianki o Szynkielowie (jako Wola). Koło postara się podjąć działania i zgromadzić jak najwięcej dokumentów na temat historii wsi, aby to wyjątkowe wydarzenie zapisało się także we współczesnej historii naszej miejscowości.
Spotkanie trwało dość długo, przy wspomnieniach, śpiewach piosenek z przygotowanego kiedyś śpiewnika KPSzP i konsumpcji ciast. Atmosferę uwiecznił na zdjęciach Pan Marek Osyda, za co serdecznie dziękujemy. Za rok znowu się spotkamy w szkole, tak więc wszystkim wyśmienitego zdrowia i do zobaczenia!!!
Redakcja Serwisu
|

Wierszowane życzenia dla kol. Joli Kowalczyk (recytował Leszek Witkowski)
Pani, Tyś droga nam Życzymy Tobie w dań Szczęśliwych, długich dni Daj Boże Ci!
Niech Ci życie pośród nas Jak potok płynie w dal. Cóż Ci życzyć, życzyć cóż: Żyj w zdrowiu nam.
Niech kwiat cny pracy Twej Wydaje plony nam. Żyj z nami długie dni O zacna Ty!!!
|
Foto Marek Osyda
Zygmunt Gloger „Do tych którzy śpiewać zapominają”
Bóg miłościwy i szczodry bez miary, Opatrzył ludzi w rozmaite dary, By kiedy mają troskę albo szkodę, Mieli osłodę.
Więc by złagodzić smutki i katusze, Dał im uczucia kojące ich dusze; Dał im wesołość gdy czyste sumienie, Dał pieśń, gędzenie (muzykę).
I różne pieśni ludzie poskładali, By się modlili lub rozweselali; W kościele, w boju, wśród pola i w domu, Jak trzeba komu.
A Bóg co pragnie szczęścia prawdziwego Zawsze i wszędzie dla ludu swojego, Rad słucha z Nieba, gdy tu wdzięcznie śpiewa: Chłop albo dziewa.
A więc gdy pójdziesz bracie do świątyni, Niech duch twój pieśnią modlitwę uczyni Niech zjednoczone całej rzeszy głosy, Biją w niebiosy!
A gdy pracujesz: u siana lub żniwa, W sadzie, w stodole, w lesie, u przędziwa, Śpiewaj dziewczyno matek twoich wzorem, W dzień i wieczorem.
Pieśń o Jasieńku czas ci skróci mile, Przy pieśni płyną łacniej znojne chwile, Głos twój srebrzysty niech echo w dal niesie, W polu i lesie.
Jeźli mateńko nad kołyską siędziesz, I skarb najmilszy do snu tulić będziesz, Niech go pieśń słodka ukołysze we śnie, By kochał pieśnie.
A gdy małojcze podkręciwszy wąsów, Wskrzeszesz podkówką ognia podczas pląsów, Za każdym razem gdy nawrócisz w koło Grzmij pieśń wesoło.
Lecz gdy dziewczyno dostrzeżesz w młodzianie, Że jego duszy nie wzrusza śpiewanie, Mów mu że cymbał, prostemi słowami, Nad cymbałami!
|
Autor: Zygmunt Gloger (1845-1910), polski etnograf, archeolog, historyk i folklorysta. Napisał, m.in.: Encyklopedię staropolską, Geografię historyczną ziem dawnej Polski, Pieśni ludu, Słownik rzeczy starożytnych. |
    
|
|
Strona:
1
|
|
R E K O M E N D A C J E
|
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
|
Prezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.
Więcej >>
|
Strona Pomagam Ukrainie
|
 |
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują. |
Więcej >>
|
|
|