28.09.2009 r. KOMENTARZE. Andrzej Marek Urbaniak
 Uważny i dobrze poinformowany polski turysta ma szanse spotkać narodowe symbole Polski i skarby sztuki niemal na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy dzieła polskich malarzy znalazłem w Muzeum Sztuki w Milwaukee.
Natomiast słynna miśnieńska porcelana, zwana u nas również saska, spotkać można niemal w każdym muzeum. Na wielu talerzach z tej porcelany umieszczony jest herb królów polskich pochodzących z sąsiedniej Saksonii, a panujących w Polsce, w latach 1697-1763.
Najbardziej okazały herb Polski z Orłem Białym i Pogonią Litewska znajduje sie na fasadzie barokowego kościoła w centrum stolicy Bawarii - Monachium. Korzystając z opracowania dziennikarza rozgłośni radiowej, Aleksandra Menharda, opisze detale tego herbu, sfotografowanego przeze mnie podczas jednego z wielu pobytów w Monachium. Stojąc na placu przed kościołem widać wyraźnie dwie wielkie owalne tarcze herbowe, umieszczone w rokokowych kartuszach w wysokim prawie czterometrowym dekoracyjnym obramowaniu. A jest co oglądać. U góry korona księcia elektora, Maksymiliana III Jozefa, ktory był prawnukiem polskiego króla Jana III Sobieskiego. Z lewej strony uskrzydlona postać z wyciągniętą do przodu ręką- to geniusz sławy. Z prawej dwa male pulchne barokowe aniołki. Poniżej symbolizujący męstwo łeb lwa i dwa rycerskie ordery zamieszczone na złotych łańcuchach. Wyżej mniejszy rozmiarami Order Złotego Runa. Pod nim większy, bawarski krzyż Orderu Świętego Jerzego.
Przejdźmy do samych herbów; po lewej to czteropolowy Bawarii, bialoniebieska szachownica i Palatynatu- zlote lwy. W samym srodku tarczy herbowej , w tak zwanym sercu, symbol władzy-złote jabłko z małym krzyżem na wierzchu. Natomiast po prawej stronie, również czteropolowy herb Królestwa Polskiego i Litwy. Na czerwonym polu Polski Orzeł Biały w koronie/ po lewej u góry i po prawej u dołu/ i Litewska Pogoń- rycerz na koniu ze wzniesionym nad glową mieczem-na dwóch pozostałych polach. W srodku można rozpoznać mały rozmiarami herb saski w kolorach żółtym i zielonym.
Herby umieszczono na fasadzie kościoła na życzenie elektora bawarskiego, Maksymiliana III Jozefa/ 1727-1777/. Był wnukiem Teresy Kunegundy, córki polskiego króla Jana III Sobieskiego. Lecz nie tylko to przypominają herby na frontonie. Zona Księcia elektora Maksymiliana, Anna Maria Zofia, była córka elektora saskiego i króla Polski Augusta III Sasa z dynastii Wettinów. Przy pomocy tych herbów zamieszczonych na kościele przed rezydencja władców Bawarii prawnuk króla Jana III Sobieskiego zaznaczył publicznie rodzinne związki łączące jego majestat z potężnym Królestwem Polski i Litwy. W Monachium znajduje sie dużo bezcennych polskich skarbów, lecz nie sposób na początek nie odwiedzić barokowego kościoła /Theatinerkuerche/, gdzie spoczywają prochy ukochanej córki polskiego króla Jana III Sobieskiego -Teresy Kunegundy, a na fasadzie znajduje sie przebogaty herb Królestwa Polskiego i Litwy. Zachęcam do wcześniejszego studiowania miejsc, które będziemy odwiedzali i życzę dużo satysfakcji z uprawiania wakacyjnej turystyki - Andrzej - Marek Urbaniak
|