Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
23 Lipca 2024, Apolinarego, Bogny, Brygidy
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Jubileusz 100 Lat życia Wiktorii Kolanek

Jubileusz 100 Lat życia Wiktorii Kolanek      06.09.2009 r. WYDARZENIA. Szynkielów
  26 września 1909 roku, wczesnym popołudniem, przed proboszczem parafii Osjaków – księdzem Bolesławem Michnikowskim stanęło trzech rolników ze wsi Szynkielów. Antoniemu Pilarkowi, liczącemu wówczas dwadzieścia osiem lat, towarzyszyli: Piotr Kolanek lat 40 oraz Franciszek Dobras lat 32. Oświadczyli oni księdzu, że o godzinie drugiej po północy na świat przyszła dziewczynka, córka Antoniego i jego ślubnej małżonki – Marianny z domu Dobras – lat 24. Dziecku temu dano podczas chrztu świętego imię WIKTORIA, a jego rodzicami chrzestnymi zostali: Franciszek Dobras i Marianna Mądraszek. Akt urodzenia, sporządzony w języku rosyjskim, podpisał prowadzący księgi stanu cywilnego –ks. Bolesław Michnikowski.
  
        Fragment aktu urodzenia Wiktorii Kolanek
 
                                        Fragment aktu urodzenia

W sobotę, 26 września br. minie dokładnie 100 lat od chwili narodzin Pani Wiktorii. Tak więc dołączy ona do nielicznej grupki szynkielowian, którym dane było przeżyć aż 100 lat. W ostatnim półwieczu wiek taki osiągnęli także: Helena z Rabikowskich - Węgrowska oraz Michał Mielczarek.

Jubileusz 100 Lat życia Wiktorii Kolanek Gdy Pani Wiktoria przyszła na świat, Polska znajdowała się pod rządami trzech zaborców, a na naszym terenie panoszyli się ludzie rosyjskiego cara. Po I wojnie światowej, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, mała Wiktoria uczęszczała przez dwa lata do szkoły. Uczyła ją Pani Antonina Gogolewska, której pomagała w lekcjach śpiewu siostra – Stanisława Gogolewska. Nauka dzieci szynkielowskich odbywała się wówczas w domach mieszkańców, ponieważ wieś nie miała budynku szkolnego (niewielka szkoła wybudowana przed wojną spłonęła w pożarze w maju 1914r.). 

 Po osiągnięciu piętnastu lat, podobnie jak wiele jej rówieśniczek i starszej młodzieży, Wiktoria corocznie wyjeżdżała do pracy na teren Niemiec. Przez 6 lat pracowała u niemieckich rolników, aby tą drogą zgromadzić fundusze na kolejne lata.

 W 1933 roku, wieczorem w dzień św. Walentego, w kościele parafialnym w Konopnicy odbył się ślub Wiktorii Pilarek i Józefa Kolanka, syna zmarłego Antoniego i Zofii z Sujków. Religijny związek małżeński pobłogosławił proboszcz – ks. Leon Izdebski. Potem były dzieci: Irena, Maria (późniejsza Wasilewska), Teresa (po mężu Miszczyk), Henryk (1940r.) i Mieczysław (1942r.).

 Pierwsze lata wojny spędziła Pani Wiktoria z rodziną w Szynkielowie. W marcu 1943r. cała siedmioosobowa rodzina Kolanków została wywieziona na teren Francji, na przymusowe roboty. Załadowani w bydlęce wagony, upchani po kilka rodzin w jednym wagonie, wyruszyli z Wielunia by przez Wrocław i Niemcy dotrzeć po 5 tygodniach do miejscowości Inor w departamencie Mouse, w Lotaryngii (w pobliżu granicy z Belgią i Luksemburgiem). Razem z nimi tę drogę na teren Francji odbyła rodzina innych kolanków - Józefa i Heleny z Ochockich. Jubileusz 100 Lat życia Wiktorii KolanekPracowali w gospodarstwie rolnym. W niedalekiej odległości od nich pracowali wywiezieni z Szynkielowa członkowie rodziny Kosków. Po jakimś czasie wywieziono Kolanków do innego gospodarstwa, położonego nad Kanałem La Manche. Do kraju wrócili w maju 1946r. Dane im było wszystkim przeżyć tę poniewierkę i wrócić szczęśliwie do domu. 

 Potem były trudne powojenne lata, lata troski o wychowanie i wykształcenie dzieci oraz niekończąca się praca – w domu, w polu i w zagrodzie. Ostatnie lata Pani Wiktoria spędziła głównie na modlitwie, czytaniu gazet i niekończących się rozmowach. Jubilatka dochowała sie 14 wnuków, 32 prawnuków i jednej praprawnuczki.

 W imieniu Koła Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Redakcji Serwisu życzymy Pani Wiktorii kolejnych, pogodnych i zdrowych lat.

 Z wyrazami szacunku – Bożena Rabikowska i Lech Sikora

PS.  Córce Pani Wiktorii – Teresie Miszczyk - składamy serdeczne podziękowania za przekazanie nam niektórych informacji o swojej Mamie i Rodzinie. Gorące podziękowania kierujemy również do Moniki Madei, Piotra Pabisiaka i Bartka Koła za okazaną nam pomoc przygotowaniu tego opracowania.

                                     Jubileusz 100 Lat życia Wiktorii Kolanek    
                                               Foto Andrzej Marek Urbaniak [2008r.]


Czytaj również: Jubileuszowe życzenia dla Wiktorii Kolanek

Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
...

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe