Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
24 Września 2021, Gerarda, Marii, Teodora
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Koncert dla Matek

  31.05.2009 r. WYDARZENIA
Koncert dla Matek. Wystąpili: Olbrich-Szafraniec (Sopran), Grażyna Griner (Akompaniament) oraz Pana Hubert Miśka (Tenor).

Nie wszyscy parafianie i ich goście wierzyli w zapowiadany przyjazd do Szynkielowa artystów scen śląskich - Pań: Sabiny Olbrich-Szafraniec i Grażyny Griner oraz Pana Huberta Miśki. Wątpiący uwierzyli dopiero wówczas, gdy na początku niedzielnej mszy świętej o godzinie 11-tej, na wejście, popłynęły z chóru dźwięki, których dotychczas w kościele naszym nie słyszano. To śpiewał Pan Hubert Miśka, a na organach akompaniowała Pani Grażyna Griner. Chwilę później ksiądz Jacek powiedział do zgromadzonych w świątyni: - „Wszyscy mogliśmy się poczuć jak w niebie, tam podobno właśnie tak śpiewają.” W nadzwyczaj ciepłych słowach przedstawił następnie i powitał znamienitych gości parafii – artystów ze Śląska: Panią Sabinę Olbrich-Szafraniec, Panią Grażynę Griner i Pana Huberta Miśkę, którzy przyjechali do nas uświetnić szczególne święto – Dzień Matki. Gdy po pierwszym czytaniu zabrzmiało z chóru: „Błogosław duszo moja Pana…, Niech chwała Pana panuje na wieki…[…] wzrok dzieci ze scholki powędrował w górę, w stronę chóru, gdzie śpiewała Pani Sabina. Otwarte buzie dzieci i ich szeroko otwarte oczy można odczytać jedynie jako wyraz bardzo szczerego zachwytu dla sztuki wokalnej śpiewaczki.
 Potem było kazanie księdza Jacka – pełne refleksji, głębokich myśli i prawd o matkach i ich pracy oraz roli w życiu każdego człowieka oraz rodziny. Kazanie rozpoczął ksiądz Jacek od opowiadania o tworzeniu matki przez Boga i trudnościach, jakie miał w związku z tym Stwórca. Bóg bowiem chciał, aby matka wszystko widziała, wszystko słyszała i wszystko mogła zrobić. „Znam takie ręce, które zawsze błogosławią; takie serce, które nigdy nie przestaje kochać; takie oczy, które płaczą wtedy, gdy nikt nie widzi. To ręce, serce i oczy matki.” Nawiązując do opowieści o tworzeniu matki ksiądz Jacek zakończył kazanie życzeniem: „Oby po twarzach matek płynęły jedynie łzy radości”.
 I znowu z chóru spłynęła wspaniała, przejmująca melodia. To Pani Sabina z Panem Hubertem, przy akompaniamencie Pani Grażyny, zaśpiewali przepiękny utwór Cesara Francka - „Panis Angelicus”. I znowu skręcone główki i otwarte buzie dzieci i mokre oczy wielu uczestników nabożeństwa. Mszę świętą zakończyło wspaniałe wykonanie oczekiwanej przez zgromadzonych pieśni „Ave Maria.” Pani Grażyna grała na organach, Pani Sabina śpiewała, a wielu wiernych ocierało łzy wzruszenia i radości. I chyba po tym nabożeństwie wszyscy opuszczali kościół jakby zaczarowani, lżejsi, uniesieni. A na drugi dzień zachwycone dzieci ze scholki opowiadały swojej opiekunce z ogromnym przejęciem: „Pani wie, jak ci Państwo śpiewali to w oknach kościoła drżały szyby.”  Może i drżały, ale na pewno drżały serca, po plecach przechodziły dreszcze i moczyły się oczy. I trzeba przyznać rację Friedrichowi W. Schellingowi, że „To, co nazywa się genialnością jest pierwiastkiem boskim w człowieku, jest cząstką absolutności Boga.”
 Tak gromkich braw, jakimi obdarzono artystów na koniec mszy, jeszcze nie słyszały mury naszego kościoła. Być może, za jakiś czas, pojawią się oni znowu u nas. Być może jeszcze raz zachwycimy się pięknem talentu naszych niedzielnych gości. Przecież – jak pisał C.K. Norwid - „Piękno na to jest, by zachwycało / Do pracy – praca, by się zmartwychwstało…”. Można również zacytować w tym miejscu inne słowa (Powel) „To, co najbardziej liczy się w życiu, to wprowadzenie chociaż odrobiny szczęścia do życia innych.” Wszyscy uczestnicy mszy świętej tę odrobinę szczęścia zaznali – na pewno.
 Kolejne przeżycia czekały wszystkich w remizie OSP, gdzie o godz. 14-tej rozpoczęły się występy artystów i uczniów naszej szkoły. Zgromadzone mamy, artystów, darczyńców i przybyłych gości gorąco powitała Bożena Rabikowska. Mamom zadedykowała krótki wiersz zaznaczając, że najlepiej brzmiałby on w wykonaniu tych, którzy jeszcze mają swoje mamy.
„Piękna jest moja Mama / Z każdym rokiem piękniejsza / Każdy jej włos srebrzystszy / I każda zmarszczka głębsza/ Każdy Jej krok trudniejszy / I każda noc czarniejsza / Piękna jest moja Mama / Z każdym rokiem piękniejsza.
 Mikrofon i prowadzenie występów zgodził się przejąć Pan Hubert Miśka. No i zaczęło się. Przenieśliśmy się w czasy F.Lehara, E. Kalmana, J. Straussa II, R. Sieczyńskiego, V. Chiary i R. Stolza, przeplatane piękną poezją dla Mamy, o Mamie, o naszych Mamach i spotkaniu z Matką.
 Na początek Pani Sabina z Panem Hubertem zaśpiewali duet z „Księżniczki czardasza”. I popłynęły ze sceny słowa: „W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie! Bez miłości świat nic nie wart – kochaj mnie! Następnie pani Sabina wykonała przepiękny czardasz z operetki F. Lehara „Cygańska miłość”. (Kiedy skrzypki grają, w tan nas zapraszają, rytm czardasza przypomina dawne dni…).
 Po wierszu „Nasze mamy” przedstawionym przez Adama Urbaniaka, była pieśń R. Sieczyńskiego „Wiedeń, miasto mych marzeń”, wykonana wspaniale przez Pana Huberta, następnie duet z „Księżniczki czardasza” ze słowami: „Bo to jest miłość, ta głupia miłość / o której nie wiesz kiedy przyszła, skąd i jak / a chciej ją związać, zatrzymać siłą / z rąk ci się wyrwie tak jak z klatki wolny ptak.”
 Kolejnym utworem była aria Giuditty z operetki F. Lehara „Giuditta”, zaśpiewana solo przez Panią Sabinę, z pytaniem: „Dlaczego każdy z was..?” , bo przecież „Kto me usta całuje, ten śni..! Cudowna, wzruszająca opowieść kobiety.
 Szkoda, że wcześnie zmarły poeta Jerzy Liebert jest tak mało popularyzowany. Jego piękny wiersz „Do Matki” powiedziała Ewa Rzepecka. Zaczyna się on od słów: „Pod twoim wzrokiem, matko, jak pod wielkim cieniem / Za który oddam chłody całej flory świata, / Wyrasta moja miłość i w ciebie się wplata, / Jak drzewo w głębię ziemi idące korzeniem [.. ].
 I znowu Pan Hubert zapowiedział duet z „Księżniczki czardasza” E. Kalmana. I zabrzmiały słowa: „Jakże mam ci wytłumaczyć…[…], Choć na świecie dziewcząt mnóstwo, usta lgną ku jednym ustom, oczy tylko w jednych oczach widzą świat..”Kolejny duet to przepiękny fragment z „Damy z portretu” Roberta Stolza – „O mia bella Napoli”, popisowo wykonany przez Panią Sabinę i Pana Huberta.
 Z ogromnym skupieniem wysłuchali wszyscy wiersza recytowanego przez Martę Gronek, a zatytułowanego „Moja Mama”. Tylko część zgromadzonych w sali wiedziała, że ten wyjątkowo ciepły wiersz napisała kilkunastoletnia dziewczynka o szynkielowskich korzeniach.
Chwilę później Pan Hubert zapowiedział i zaśpiewał włoski utwór (V. Chiara) o hiszpańskiej dziewczynie „La spagnola”. Artystę wsparła publiczność i śpiewała z nim – oczywiście po polsku –znany powszechnie w kraju fragment tej pieśni […] sto lat, sto lat, sto lat niech żyją nam, i jeszcze jeden…[…]. A potem był, już w duecie, cudowny walczyk z „Hrabiny Maricy” E. Kalmana: „Lekko, zwiewnie i najprościej, / tak jak było od lat, / płynie walczyk o miłości, / walczyk – stary jak świat”. I płynął walczyk, a coraz bardziej uśmiechnięta sala, coraz mocniej biła brawa (łącznie z najmłodszą publicznością).
 Chwila ciszy i skupienia przyszła, gdy na scenę wyszła Natalia Barabasz i zaczęła recytować fragment utworu K. I. Gałczyńskiego „Spotkanie z Matką”.
[…] Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach, i pierwszy deszcz, / Byłem wtedy mały jak muszelka, / A czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne.[…]
 W repertuarze przygotowanym dla nas przez artystów nie zabrakło też Johanna Straussa II i jego „Barona cygańskiego”. Pani Sabina z Panem Hubertem zaśpiewali nam: „ Kto ślub nam dał? / Mów ty…/ O, nie! / Kapłanka, co wiosną się zwie …/  A wiatr nam jak organy grał! […]/ W niebieskich lichtarzach świeciło morze gwiazd, / Od dzikich róż rumieńcem płonął las…[…]
 I znowu recytacja: „Naucz mnie, mamo, widzieć świat, słoneczny , kolorowy,/ Naucz mnie mamo wiśnie rwać, / słuchać jak z wiatrem gwarzy wiatr / w upalny dzień lipcowy [..]. Ten wiersz przedstawiła Ania Stasiak.
 Jakoś tak smutno zrobiło się, gdy Pan Hubert zapowiedział ostatni utwór – chyba najpiękniejszy walc świata z operetki F. Lehara „Wesoła wdówka”. Ze sceny w remizie popłynęły słowa; „ Usta milczą, dusza śpiewa - / Kochaj mnie! / Bez miłości świat nic nie wart, / Kochaj mnie! / Uchyl, uchyl nieba, spełń to o czym śnię - / mnie jednego tylko trzeba – kochaj mnie! W tym utworze sala starała się „trochę pomóc” artystom. Potem były długie owacje na stojąco i wysyłane w stronę sceny prośby o bis. I był na bis utwór F. Sartoriego „Time to say goodbye”. I znowu brawa, brawa, brawa.
 Za krótkie chwile szczęścia, których pamięć na pewno nie zginie, dziękowała artystom i darczyńcom – Marii i Zygfrydowi Makselonom, w imieniu parafian i własnym Bożena Rabikowska. Wszyscy oni obdarowani zostali bardzo skromnymi upominkami – folderem Szynkielowa, podziękowaniami na piśmie ze strony księdza Jacka, OSP i Koła Przyjaciół Szkoły, darami naszej ziemi oraz kwiatami. Wręczali je naszym znamienitym gościom członkowie młodzieżowej drużyny strażackiej. Podziękowania skierowane były również do ks. Jacka Frysia i Pani Joli Kasprzak, uczniów i strażaków. Niemożliwe okazało się jednak możliwe.
 Jeszcze raz, z całego serca dziękujemy za wzruszenia, za radość, za łzy, za to, iż przez godziny spędzone z artystami i darczyńcami zapomnieliśmy wszyscy o codziennych problemach – materialnych, rodzinnych, zdrowotnych itp. Teraz będziemy wspominać i marzyć. Może rzeczywistość wyprzedzi za jakiś czas nasze marzenia. Oby !

                                                        Redakcja serwisu
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.

 Fotoreportaż z koncertu - Bartek Koła

Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.
Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów. Koncert artystów operowych dla Matek. Szynkielów.

 


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Ogłoszenia parafialne

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
Koncert orkiestry wojskwej

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe