Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
22 Października 2024, Abercjusza, Filipa
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Burzenin

Szerwis Internetowy Szynkielów. Herb BurzeninaBurzenin - Najstarsze zapisy, w których pojawia się nazwa osady pochodzą z XIV w. W 1344 r. pisano ją jako Buzanyn, w 1362 r. jako Bussanyn, w 1387 r. Buzanino, a w 1520 r. Buzenyn. Zapisy te sugerują, że nazwa brzmiała wtedy Bużanin, Bużenin. Dzisiejsza pisownia jest wtórną, powstałą pod wpływem wyrazu burza. Zapisy typu Burzenin pojawiły się w dokumentach dopiero w XVI w. Tezę tę potwierdza także pisownia nazwiska Bużeńskich, pisanych przez "ż", które wywodzi się od nazwy osady. Jak pisze K. Rymut nazwa miejscowa wywodzi się od nazwy osobowej Bużana.
Herb Burzenina pochodzi wprost od szlacheckiego Poraja, zwanego po polsku różą. Jest nim biała róża na czerwonym polu. Jak dowodzi większość heraldyków pochodzi on z Czech, przywieziony został do Polski przez rycerza Poraja. Był to rodzony brat św. Wojciecha, który przebywał na dworze Bolesława Chrobrego. Herbem tym pieczętowali się zarówno Bużeńscy, pierwsi właściciele, jak i następni właściciele Burzenina Pstrokońscy.
Zabytki Burzenina
Kościół parafialny św. Wojciecha i św. Stanisława.
Kościół parafialny św. Wojciecha i św. Stanisława.
Został zbudowany w 1642 r. z fundacji S.Pstrokońskiego. W latach 1711 i 1812 uległ częściowemu zniszczeniu. Formę dzisiejszą zawdzięcza gruntownej rozbudowie zakończonej w 1917 r.
Krzyż pomiędzy ulicami Krótką i Sieradzką.
Krzyż
pomiędzy ulicami Krótką i Sieradzką. Jest to metalowy krzyż stojący na murowanym cokole. Ustawiono go w miejscu gdzie w średniowieczu stał kościół parafialny pod wezwaniem św. Krzyża i św. Katarzyny. Napis na pomniku głosi ,że ,,Jan Długosz w Historii Polonika nazwał go starym".
Dwór obronny w Burzeninie, zwany przez miejscowych zamkiem zaczęto wznosić w pierwszej połowie XVI wieku. Sama miejscowość pojawiła się po raz pierwszy w źródłach w roku 1344. Burzenin, potem podniesiony do rangi miasta stanowił centrum klucza majątkowego rodu Burzeńskich. To właśnie z przedstawiecielem tej rodziny, podskarbim Hieronim Burzeńskim wiąże się powstanie dworu.
Była to trójkondygnacyjna budowla o wymiarach 13,5 x 15,5 metra z czterema izbami w przyziemiu. W XVII wieku dwór powiększył swe rozmiary. Wtedy miasto stało się własnością rodu Pstrokońskich. "Zamek" został rozbudowany przez Spytka Rogacjana Pstrokońskiego. Tutaj jest pena niejasność, ponieważ niektóre źródła podają, że trzecią kondygnację wzniesiono dopiero w tym czasie. Pewne jest natomiast, że wzniesiono wtedy wieżę bramną. W XVIII wieku w przyziemiu mieściły się piwnice i parter, gdzie znajdowała się sień, duża izba stołowa z dwoma alkierzykami, dwie sklepione izby, zwane skarbcami. Na piętrze znajdowała się "sień górna" i dwie izby, z których jedna miała pięć, a druga sześć okien. Trzecia kondygnacja była poddaszem. Do dworu przybudowana była drewniana kuchnia. W XIX wieku "zamek" rozebrano.
Dwór był świadkiem wielu wydarzeń. 17 kwietnia 1587 roku odbył się w nim zjazd szlachty sieradzkiej, która opowiedziała się za wyborem Zygmunta Wazy na króla Polski. Odrzucono jednocześnie roszczenia do tronu Maksymiliana Habsburga. W 1711 roku na miasto po raz drugi napadli Szwedzi (pierwszy raz w 1704 r.). Dworu bronił wtedy Wojciech Pstrokoński, stolnik sieradzki, brat wspomnianego już inicjatora rozbudowy "zamku", Rogacjana. Najeźdzcom nie udało się zdobyć dworu, więc go splądrowali i spalili. Wojciech natomiast dostał się do niewoli, z której niebawem uciekł.
Prawie nieczytelne już relikty budowli znajdują się nad starorzeczem Warty, około 750 metrów od rynku w Burzeninie.
Cmentarz parafialny.
Obejmuje 6 hektarów. Powstał w drugiej połowie XIX wieku. Do najcenniejszych należą groby rodziny Kobierzyckich. Na cmentarzu burzenińskim pochowany został także kapral Kaźmierczak, żołnierz 15 pułku piechoty ,,Wilków" z Dęblina 28 Dywizji armii Łódź, który poległ 3 września 1939 r.

Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza stoi u zbiegu ulic Krótkiej i Sieradzkiej W okresie międzywojennym oświęcony był Józefowi Piłsudzkiemu.

Pomnik Matki Boskiej
Pomnik Matki Boskiej stojący obok kościoła ufundowali go mieszkańcy Burzenina na pamiątkę wizyty w osadzie biskupa Henryka Dołęgi-Kossowskiego w 1900 r.

Rynek
Rynek został wytyczony już w średniowieczu. Pierwotnie miał kształt trójkąta lub owalnicy, ściętej od strony południowej, gdzie graniczył z kościołem.

Ważne daty z dziejów Burzenina
1344-pierwsza pewna wiadomość dotycząca Burzenina ( Kazimierz Wielki zwolnił mieszczan od opłat mostowych i targowych w Burzeninie ) 1387-najstarsza wzmianka o kościele w Burzeninie 1419-na prośbę Spytka stolnika sieradzkiego Władysław Jagiełło wystawia nowy dokument lokacyjny Burzenina 1510-Zygmunt Stary zwiększył liczbę jarmarków do trzech 1587-zjazd szlachty sieradzkiej na zamku w Burzeninie 1642-ukończenie budowy nowego kościoła 1657-pożar w wyniku którego Burzenin spłonął niemal doszczętnie Druga połowa XVII wieku-Burzenin staje się własnością Pstrokońskich 1711-w czasie tak zwanej wojny północnej Szwedzi palą miasteczko 1791-Balcer Pstrokoński Przeznaczył 10 000 zł. na urządzenie szkoły 1793-Burzenin w wyniku II rozbioru Polski znalazł się w państwie pruskim 1807-Burzenin w granicach Księstwa warszawskiego 1870-reforma carska pozbawia Burzenin praw miejskich 1933-wybudowanie nowego, murowanego budynku szkoły 1 września 1939-nalot hitlerowskich samolotów na Burzenin 20 stycznia 1945-oddziały radzieckie wkroczyły do Burzenina 1961-ukończenie budowy nowej szkoły


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Cmentarz. Mapa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe