Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
22 Października 2024, Abercjusza, Filipa
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Nasz misjonasz w Zambii

    2001 r. TYGODNIK NIEDZIELA. Edycja częstochowska 46/2001

Nasz misjonarz w Zambii

Nauczę was łowić

Ilona Kisiel

Powołanie misyjne ks. Jacka Frysia zrodziło się już w seminarium archidiecezji częstochowskiej. W momencie święceń kapłańskich był pewien, że chce pojechać na misje. Ostateczna decyzja przyszła po 8 latach kapłaństwa. Ks. Jacek wymarzył sobie Amerykę Południową, ale Ksiądz Arcybiskup zmienił nieco ten kierunek - na Afrykę. W 1994 r. Kuria wydała pozwolenie na wyjazd do Zambii. Rok czasu ks. Jacek spędził w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, w 1995 r. wyjechał do Zambii. Pierwsze tygodnie spędził w Lusace, potem trafił do misji Mpanshya. Jego parafia obejmuje obszar 130 km2, liczy 12 stacji. Ostatnio przyjechał mu do pomocy ks. Marek Czarnecki, również z naszej archidiecezji.

Nędza o radosnym obliczu

Z wielu względów duszpasterska troska ks. Jacka wygląda inaczej niż w Polsce. Msze św. w poszczególnych stacjach odprawia raz w miesiącu. Jednak ludzie spotykają się na modlitwach prowadzonych przez przygotowanych liderów. Liderzy modlitwy - to podstawa tamtejszego duszpasterstwa. Parafia w Mpanshya istnieje już od 50 lat. Ks. Jacek miał więc przygotowany grunt.
Pierwsze spotkanie z Zambią to dla ks. Jacka spotkanie z ogromną nędzą jej mieszkańców. Zadawał sobie pytanie: jak ja - przeciętny Europejczyk - dałbym sobie radę, żyjąc w takich warunkach? Odpowiedź nasuwała się w miarę poznawania kraju. Zambijczycy mają bardzo małe wymagania. Dlatego mimo że tak niewiele posiadają, jest im dobrze. Mają niewyobrażalną radość życia. Ks. Jacek życzyłby wszystkim Europejczykom takiej radości życia, jaką mają jego parafianie.
Taka konfrontacja rodzi pewne dylematy. Kiedy człowiek zetknie się z takim bezmiarem biedy, chciałby coś zrobić, chciałby pokazać, że można żyć inaczej, lepiej. Ale jak tego dokonać, kiedy Zambijczycy żyją dniem dzisiejszym, a ich radość życia wypływa właśnie z braku troski o jutro. Pojawia się pytanie, czy można ich tej radości pozbawiać? A jeżeli chce się coś dla nich zrobić, to musi to być na tyle skuteczne, żeby ich nie zawieść. I to jest zadanie, które stoi przed ks. Jackiem. Plan, jaki ma, jest odważny i - jeśli się powiedzie - los przynajmniej niektórych zmieni się na pewno. Ks. Jacek bowiem organizuje szkołę, która ma nauczyć młodych ludzi zawodu, chce dać im coś bardzo cennego - możliwość zmiany życia. Obecny Ksiądz Arcybiskup Lusaki jest niezwykle zbudowany tym, że to właśnie w Polsce powstała myśl: szkoła dla każdego dziecka w Afryce.

Pierwsze zadania

W Zambii ks. Jacek zrozumiał, co znaczy Pawłowe bycie wszystkim dla wszystkich (por.1 Kor 9,22): "Od pierwszych dni zdawałem egzaminy, których nie mogłem oblać... Pierwsze zadanie - musiałem pojechać ciężarówką po jakieś materiały. Nigdy wcześniej nie prowadziłem ciężarówki, ale wszyscy stali wokół przekonani, że potrafię. Zrozumiałem, że muszę znać się na wszystkim. Kiedy zdobyłem zaufanie swoich parafian, zacząłem pomagać w rozwiązywaniu ich problemów - czasem bardzo błahych, ale przekazywanych z taką powagą, że nie było mowy o zlekceważeniu czegokolwiek".
Nauczanie jest czasem bardzo trudne. Ks. Jacek jechał kiedyś na Mszę św. do jednej z misji, gdzie dojazd był bardzo ciężki - droga w górach, a właściwie to tak, jakby drogi nie było w ogóle. Przed wyjazdem dowiedział się, że ludzie w tej misji stracili swoje uprawy kukurydzy, gdyż przyszedł ulewny deszcz i wszystko zalał. W czasie jazdy zastanawiał się, jak im ma powiedzieć przygotowane wcześniej kazanie, skoro stracili środki potrzebne do przeżycia. Z niemałą obawą wjeżdżał do tej miejscowości, spodziewając się zastać ludzi smutnych, zrezygnowanych. Okazało się, że został powitany tańcem i radością - jak zawsze.
Praca misjonarza jest trudna. Kiedyś ks. Jacek zachorował na malarię. Pod znakiem zapytania pozostał jego wyjazd na Mszę św. do jednej ze stacji oddalonej o 50 km. Pojechał. Msza św. z przyjęciem sakramentów trwała 4,5 godziny. Na koniec zmęczony powiedział, że bardzo źle się czuje. Usłyszał w odpowiedzi: "Rozumiemy cię, ale zrozum i nas, i pozwól nam się cieszyć Twoją obecnością. My szliśmy na spotkanie z tobą 15 km".

Jeden ciągnik na 130 km

Trudno jest mówić Zambijczykom o zmianie stylu życia, skoro same chęci nie wystarczą, potrzebne są konkrety. A te konkrety to jak na razie jeden ciągnik na 130 km, a praca w polu jest bardzo ciężka. Ziemia spieczona, nieprzychylna, do walki z nią pozostają więc tylko motyki... Choć i w takich sytuacjach ks. Jacek powtarza swoim parafianom taki przykład: "Najprościej jest, kiedy dam wam rybę, nasycę jednorazowo głód, przywożąc dary. Ale czy nie lepiej byłoby, gdybym nauczył was łowić ryby?". Na to raz jedna staruszka wstała i mówi: "Owszem, dobrze. Ale jednak mógłbyś dać nam tę rybę". Taka jest na razie mentalność tych ludzi, ale ks. Jacek nie ustaje w wysiłkach i powoli próbuje przełamać niechęć do zmiany nastawienia do życia.

Próba głosu

Jedna z pierwszych Mszy św., jakie ks. Jacek odprawiał w swojej parafii. Przychodzi czas na czytania. Cisza. Zaczyna się denerwować. Jak to, nikt nie podchodzi, boją się użyć swoich głosów, złośliwość, co się dzieje? W końcu po długiej ciszy wstał młody człowiek i z trudem zaczął czytać. Po Mszy św. skruszeni wierni zaczęli przepraszać Księdza. W ich wspólnocie, liczącej ok. 200 osób, tylko dwie potrafią czytać... Nawet gdyby chcieli się uczyć, nie jest to możliwe. Do najbliższej szkoły podstawowej jest 15 km, które trzeba pokonać niebezpieczną drogą przez góry, do szkoły średniej - 120 km. A szkoły są płatne.
Po tym zdarzeniu ks. Jacek z zapałem zaczął organizować w każdej stacji szkółki, kursy pisania, żeby jego parafianie potrafili się choć podpisać. Okazało się jednak, że dokumenty, jakie "podpisują" w parafii odciśniętym palcem - to są pierwsze i ostatnie, jakie podpiszą w życiu. Prosili, niech zrobi coś dla dzieci, które chcą się uczyć. I tak Ksiądz pomaga finansowo - opłaca naukę kilkorga dzieci. W Zambii brakuje szkół zawodowych. A młodych ludzi, którzy chcą się nauczyć konkretnego zawodu, jest wielu. I tak zrodził się pomysł zorganizowania na misji w Mpanshya właśnie takiej szkoły. Już są budynki, jest trochę maszyn. Profil tej szkoły to: stolarstwo, spawanie, toczenie. Nie jest łatwo uruchomić szkołę, najbliższy słup z prądem jest odległy o jakieś... 120 km. Trzeba było postawić generator. A na szkołę czeka już ok. 100 osób. Nauka będzie odpłatna, oczywiście symbolicznie. Są już nauczyciele. Wiara ks. Jacka w powodzenie tego przedsięwzięcia jest ogromna. Już planuje, że jeśli ten pomysł się powiedzie, uruchomi szkołę średnią. Jednak bez nas - wspierających to dzieło modlitwą i pomocą - wszystkiego zrobić się nie da. Ks. Jacek jest kapłanem naszej archidiecezji. I właśnie nas prosi o pomoc. I tę duchową - modlitewną, której - jak mówi - nigdy za wiele, i tę materialną, bo bez pomocy trudno będzie kształcić zambijskie dzieci.
Ks. Jacek Fryś podkreśla, że kontakt z Polską ma poprzez Niedzielę, którą regularnie otrzymuje. Przypomina mi podczas rozmowy, żeby pozdrowić wszystkich przyjaciół misji z naszej archidiecezji i podziękować za modlitwę i wszelkie dary, jakie otrzymuje i zapewnić, że razem z parafianami również modli się za Polaków, szczególnie podczas trudnych chwil, jak powódź, która nawiedziła nasz kraj w tym roku.

Można dokonywać wpłat na szkołę organizowaną przez ks. Jacka Frysia: PKO BP I O w Częstochowie, nr 10201651-744076-270-1 z dopiskiem: " Szkoła w Mpanshya".

Przedruk za: TYGODNIK NIEDZIELA. Edycja częstochowska 46/2001


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Cmentarz. Mapa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe