Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
20 Lipca 2019, Czesława, Hieronima, Małgorzaty
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
USŁUGI GEODEZYJNE
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

.
.
....
...
..

19.05.2018r. Święcenia kapłańskie Bartosza Kasprzaka

Po 94 latach...
W Polsce ciągle jeszcze wzrastamy w poczuciu, że kościół, msza (przynajmniej w niedziele i święta), łatwa (jeszcze!) dostępność kapłana, to nieodłączne elementy naszej codzienności. Prawie wcale nie przychodzi nam do głowy inny scenariusz, o którym, jeśli słyszymy, to jest to rzeczywistość bardzo odległa, gdzieś na zachodzie Europy, czy jeszcze dalej, oczywiście w krajach misyjnych, ale nie tutaj. Z pewnością wiele osób słyszy alarm, na który już dawno biją polscy biskupi, ale do świadomości ilu z nich dociera, że brak kapłanów, puste kościoły w Polsce, to nie pobożne straszenie, ale bardzo realne zagrożenie, którego zwiastuny już do nas zawitały?

A skąd brać kapłanów? Z nas – z naszych rodzin, spośród naszych dzieci. Każda rodzina może dać Kościołowi, czyli nam – bo Kościół to my – kapłana, czy siostrę zakonną. Najlepiej, bo „namacalnie” przekonują się o tym parafie, które wydają kapłanów. Ostatnio doświadczyła tego parafialna wspólnota Szynkielów, która 19 maja br. była świadkiem Święceń Kapłańskich, a następnego dnia Mszy Św. Prymicyjnej swego syna, Bartosza Kasprzaka.

Wielu parafian pamięta go jako małe dziecko, rówieśnicy pamiętają, jak chodził z nimi do szkoły, grał w piłkę, służył do Mszy św. Zewnętrznie był jak każdy z nich, ale wewnątrz, w jego duszy Bóg dokonywał na swoją chwałę i nasz pożytek niewidocznych dla nas modyfikacji, czego rezultatów byliśmy świadkami we wspomniane dni.

Rankiem, dnia 19 maja 2018r., w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, duża liczba szynkielowian udała się do Archikatedry Częstochowskiej, gdzie o godzinie 11.00 Arcybiskup Metropolita Częstochowski Dr Wacław Depo wraz z przybyłymi kapłanami rozpoczął uroczystą Mszę św., w czasie której dzięwięciu diakonów, absolwentów seminarium częstochowskiego, miało otrzymać Święcenia Prezbiteratu.

Rozpoczęła się Procesja na Wejście, w której szli diakoni, a wśród nich i nasz Bartosz. Gdy wszyscy doszli do Prezbiterium, Główny Celebrans rozpoczął Mszę, o której wiedzieliśmy, że zakończy ją w gronie powiększonym o dziewięciu nowych kapłanów, w czym Szynkielów też ma swój udział.

Na samym początku Liturgii Święceń rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks.Grzegorz Szumera, wezwał imiennie każdego z kandydatów, na co wezwany odpowiedział jestem, a następnie w imieniu Kościoła poprosił Księdza Arcybiskupa o udzielenie tym wybranym Święceń Kapłańskich II stopnia, czyli Prezbiteratu. Potem Metropolita wygłosił homilię o obowiązkach i potrzebie obecności kapłana w naszym życiu. Dalej, padały pytania o dobrowolną gotowość (zaczynające się od Czy chcesz?) podjęcia trudu posługi kapłańskiej oraz przykładnego życia wg zasad Ewangelii, na co pytani odpowiadali „chcę, chcę z Bożą pomocą”, co podkreśla, że Chrystus powołuje, ale nie zmusza i powołanie jest sumą propozycji Boga oraz wolnej i świadomej odpowiedzi wezwanego. Wreszcie padło pytanie Czy przyrzekasz mnie i moim następcom cześć i posłuszeństwo? - i usłyszeliśmy odpowiedź Bartosza: Przyrzekam. Następnie kandydaci rzucili się na ziemię na znak całkowitego oddania się Chrystusowi i działo się to przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych. Potem modlitwa konsekracyjna, włożenie rąk Arcybiskupa i obecnych prezbiterów, namaszczenie dłoni – i nasz Bartosz jest już księdzem! - wraz ze swoimi kolegami dołączył do Księdza Arcybiskupa kontynując - już razem - Mszę św. Pierwszą Mszę życiu!

Wszystko zakończyło się podziękowaniami, życzeniami i obiadem w Seminarium dla neoprezbiterów, ich najbliższych i księży. (Aby wyjaśnić: neoprezbiter, czyli dosł. nowy prezbiter, to świeżo wyświęcony kapłan. Pozostaje nim do następnych Święceń Kapłańskich, czyli w naszych realiach – przez rok.)

               Czytaj dalszy ciąg artykułu  >>>


Foto Bartek Koła


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Ogłoszenia parafialne

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości
Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Żołnierze wojny polsko - bolszewickiej

Na uroczystość 90. rocznicy
Cudu nad Wisłą
opracowano
biogramy żołnierzy z parafii
Szynkielów biorących udział
w wojnie
polsko - bolszewickiej.
Autorką opracowania
jest Bożena Rabikowska


Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
...

Więcej >>
..

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Usługi reklamowe Urny wyborcze  Stoiska targowe Hosting, serwery Dekoracje świąteczne Iluminacje obiektów Herby, godła Portal Weselny