Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
22 Października 2024, Abercjusza, Filipa
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2024
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Smutne wieści.


    
W momencie śmierci bliskiego
     uderza człowieka świadomość
     niczym nie dającej się zapełnić pustki

                                                                                                 Józef Tischner

             Z głębokim żalem
i smutkiem zawiadamiamy,
                     że w niedzielę, 19 listopada 2017r.
                              zmarł przeżywszy 89 lat

        ś. p. Franciszk Urbaniak
                                                  syn
                                        Jadwigi i Adama

                              Twoja wola stała się Panie

                   Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek,
                              24.11.2017r., o godz. 12.00,
                                        w Szynkielowie,
           w kościele parafialnym
Narodzenia Najświętszej Marii Panny.                   
.


Ś.p.  Franciszek Urbaniak cale swoje aktywne życie odwoływał się do tradycyjnych wartości; wiary, honoru, odwagi, prawdy, porządku, przywiązania do rodziny i miejsca zamieszkania, szacunku do ludzi starszych i przyjaźni. Wyróżniał się darem uroku osobistego; Jego uśmiech, życzliwość, przestrzeganie zasad dobrego wychowania, a również poczucie humoru, zjednywały mu serca ludzkie.
Lubił życie aktywne, pracowite, w grupach, którym lubił przewodzić pracując zawodowo i społecznie na kierowniczych stanowiskach: w cukrowniach, kółku rolniczym, zawodowej straży pożarnej, także jako gospodarz obwodu myśliwskiego, łowczy i kierownik polowań. Znał prace w rolnictwie i w gastronomii; od wczesnej młodości był mistrzem wędliniarstwa cenionym na okolicę za sprawną i fachową pracę. Żyjąc w trudnych czasach zmieniających się nieustannie porządków politycznych i społecznych, spełnił mimo wielu przeciwności, marzenia swojej młodości; został myśliwym, podobnie jak nasz pradziad Tomasz Pawlicki oraz idąc za głosem Ojca swego, Adama pozostawił trwały ślad na Ziemi Szynkielowskiej w postaci Ośrodka Zdrowia, inicjując budowę i pozostając społecznym kierownikiem komitetu budowy do momentu oddania placówki do użytku.

Wspólnie z kuzynem Andrzejem Sujką, doktorem prawa i wicestarosta miasta Wielunia, przyczynił się do powstania nowej placówki Zawodowej Straży Pożarnej w Wieluniu. Najważniejsze spotkanie z ówczesnym dyrektorem Zjednoczenia  Budownictwa  województwa łódzkiego, Romanem Mospinkiem, odbyło się w Jego domu zimą 1972 roku.

     Urodził się 24-go marca 1928 roku, w Szynkielowie, w domu, który wówczas znajdował się w pobliżu miejsca, gdzie dzisiaj właśnie jest wejście do Ośrodka Zdrowia. Pamiętał stary, drewniany jeszcze Szynkielów wspominany w książce Tadeusza Różewicza " Matka odchodzi". Z tą książką, podobnie jak i innymi pismami zawierającymi informacje o Szynkielowie nie rozstawał się nigdy. Świętej Pamięci Franciszek, już w dzieciństwie był świadkiem burzliwych zmian, jakie zachodziły w Jego otoczeniu, do których należała komasacja gruntów, na skutek której przeprowadził się z rodzicami i dziadkami do nowej zagrody na Dołach, przyglądał się budowie kościoła i szkoły oraz entuzjastycznie rozwijającemu się życiu parafialnemu, którego duchem był powszechnie lubiany i szanowany ksiądz proboszcz Marian Iwański. Nasz Tata wspominał wybitnych szynkielowian z epoki przedwojennej i rożne zabawne anegdoty, czy wiersze nauczone w starej szkole.

   W czasie dwuletniego pobytu u cioci Skowronowej, w Czarnej, przyjął Pierwsza Komunię świętą w Złoczewie. Zmiana miejsca zamieszkania sprawiła, że od dziecka nauczył się obserwować odmienne warunki życia oraz przekonanie, że najlepiej jest u siebie w domu, w doskonale zorganizowanym gospodarstwie.

   Jako jedenastolatek doświadczył zburzenia tego porządku przez niemieckich hitlerowców. Wojna, ucieczka, trupy żołnierzy i cywilów, terror okupanta, aresztowania, rozstrzeliwania, lęk, zamknięte szkoły, kościoły, niewolnicza praca przy wykopach i budowach dróg w Konopnicy i w lasach. Pilnowanie krów i owiec na pastwiskach dawało możliwość poruszania się i obserwowania postaw ludzkich, przemieszczania się wojsk i nastawania kolejnych porządków społecznych. Nic nie uchodziło Jego uwagi i bolesnego doświadczenia. Strata bliskich członków rodziny, aresztowanie ojca Adama pełniącego ze społecznego wyboru bezpłatną funkcję wójta Gminy Konopnica w latach 1946-1947. Wreszcie powołanie do wojska i wzorowa 4-letnia służba. Lubił przyglądać się swoim portretom z wojska, na których do dziś prezentuje się świetnie. Podobnie zdjęcia ojca Adama i wujów, bohaterów wygranej Wojny Bolszewickiej były przedmiotem jego dumy. Znał i pamiętał wszystkie stopnie pokrewieństwa naszej rodziny, z każdym napotkanym człowiekiem znajdował wspólny język do pogawędki i do wspomnień. Wyrozumiały wobec obcych, a wymagający wobec bliskich. Pobłażliwy dla dzieci i wnuków, lecz zawsze pragnący nauczyć porządku. Rozpoczynający i kończący każdy dzień. modlitwa i sprawdzeniem, czy wszystko znajduje się na swoim miejscu. Zadowolony ze swoich dzieci, lecz i często rozgoryczony, ze względu na rozstanie i nadal zmieniające się warunki życia. Zawsze żywo i z temperamentem reagujący na otaczające życie. W młodości obawiający się śmierci, na koniec, w cierpieniu i opuszczeniu przez najbardziej lubianych kolegów; Janków, Władków, Wacków, Franciszków, którzy już dawno opuścili Go na zawsze. Modlił się ze łzami w oczach, zatroskany, że i sam odejdzie od nas, tam, gdzie Mama/ to słowo zawsze powracało/ i wszyscy Święci. Nam, w testamencie pozostawił wartości, "zgoda buduje", ''miłość ludzka'', "lokalny patriotyzm".

S. P. Franciszek został dwukrotnie odznaczony medalami Zasługi Łowieckiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie/ 59 lat/ oraz odznaczeniami resortowymi Straży Pożarnej i Wojska Polskiego.

Andrzej Marek Urbaniak



 Na zdjęciu:  W drodze na cmentarz parafialny podczas wizyty duszpasterskiej księdza biskupa Stefana Bareły w sierpniu 1980 roku. Od prawej: Franciszek Urbaniak, Franciszek Graczyk-naczelnik OSP, Józef Kurowski, Michał Mielczarek. Trzymający pod rękę sędziwego stulatka, ks. bp Stefan Bareła. W białej sutannie ksiądz proboszcz Stefan Jędrzejczyk. Pierwszy od lewej malarz Stanisław Nowak. Tuż za Nim Franciszek Sojka.

Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Cmentarz. Mapa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe