|
DLA MATEK WIERSZE I PIEŚNI
|

Z pewnym opóźnieniem (za co bardzo przepraszamy czytelników) zamieszczamy relację ze spotkania zorganizowanego 14.05.br. w sali OSP Szynkielów przez Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM, OSP i Radę Sołecką, we współpracy z członkami byłego Koła Przyjaciół Szkoły Podst. Salę remizy OSP czasowo zamieniono w kawiarenkę i udekorowano sercami ze słowem matka w kilkunastu językach świata oraz aforyzmami i cytatami poświęconymi matkom. Na scenie stanęły mikrofony i sprzęt nagłaśniający, natomiast w kuchni czekały na gości domowe ciasta, kawa, herbata i serca piernikowe w lukrze i czekoladzie.
Punktualnie o godz. 15-tej na scenę weszło czterech szynkielowian – Leszek i Robert Graczykowie, Waldemar Kasprzak i Rafał Kolanek. Gdy tylko zaczęli śpiewać pieśń „Serce matki” sala oniemiała z wrażenia. To było wyjątkowe wykonanie utworu znanego przecież z repertuaru Fogga. Trudno więc się dziwić, że pod koniec spotkania kwartet był usilnie proszony o zaśpiewanie tej pieśni jeszcze raz.
Po tak wspaniałym wprowadzeniu nastąpiło oficjalne powitanie wszystkich gości przez przedstawicieli organizatorów, a mianowicie: Jacka Kasprzaka, Rafała Kolanka, Bożenę Urzyńską i Bożenę Rabikowską.
W kolejnym punkcie programu zabrała głos Bożena Rabikowska. W krótkim wystąpieniu podziękowała parafianom za wsparcie jej w plebiscycie na Człowieka Roku 2016 pow. wieluńskiego, po czym przedstawiła zebranym Państwa Bogumiłę i Eugeniusza Gońdów z Wielunia. Państwo Gońdowie – członkowie grupy teatralnej przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej, przeczytali wiersze dedykowane matkom, a mianowicie: „Mówiąc Mamo” – Kobyłeckiej; „Oczy Matki” – ks. Zb. Bigaja; „Ręce” – ks. J. Twardowskiego; „Matka” – ks. B. Blajera; „Nad Twoją białą mogiłą” – św. Jana Pawła II oraz „Matka” – B. Czerwieńskiego. Na koniec tej części spotkania Pan E. Gońda przeczytał wiersz Tadeusza Różewicza, którego mama mieszkała, przed I wojną św. wraz ze swymi rodzicami, w Szynkielowie, w domu Wojciecha Dobrasa. Utwór literacki poświęcony teściowym, zatytułowany „Dytyramb na część teściowej” autorstwa T. Różewicza, wyraźnie przypadł do gustu teściowym obecnym na sali.
W następnym etapie spotkania wystąpiła grupa dziecięco – młodzieżowa pod kierunkiem Pauliny Pierzchnicy. Gorąco oklaskiwana schola wykonała 3 utwory poświęcone matkom. Solowe wykonanie przez P. Paulinę pieśni „List do Matki” bardzo spodobało się zebranym, którzy głośnym wołaniem o bis spowodowali iż Pani Paulina śpiewała tę piękną pieśń dwukrotnie.
Wyjątkowo burzliwymi oklaskami przyjęła sala solowy występ uczennicy Weroniki Bartczak, która przepięknie zaśpiewała piosenkę „Usiądź przy mnie mamusiu”.
Kolejnym punktem programu była prezentacja pokazu slajdów „Matka w pieśniach i obrazach oraz matki zwierząt.” Ten punkt spotkania przygotowała B. Rabikowska wykorzystując pieśni o matce, obrazy matek i ich dzieci oraz zdjęcia niektórych zwierząt ze swym potomstwem.
Ostatnim etapem spotkania były rozmowy przy kawie i podziękowania składane przez byłych członków Koła Przyjaciół Szkoły na ręce ks. kanonika Jacka Frysia i Zarządu Stowarzyszenia RAZEM, OSP i Rady Sołeckiej, za wypełnioną sukcesami działalność na rzecz społeczności parafii. My też dołączamy się do tych podziękowań.
Redakcja serwisu Foto: Jacek Kasprzak |
PS. Tą drogą składam bardzo serdeczne podziękowania za wszystkie otrzymane na spotkaniu wyrazy sympatii i uznania - cenne pozycje książkowe, kwiaty i wiersz. Pozwolę sobie równocześnie przypomnieć cytowane już na uroczystości słowa Henry Forda „Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces.” Życzę zatem najserdeczniej wszystkim grupom pracującym na rzecz wsi i parafii Szynkielów umiejętności łączenia sił i współpracy niosącej ze sobą sukcesy, wdzięczność i podziw nie tylko społeczności lokalnej. Bożena Rabikowska |
|
|
Strona:
1
|
|
R E K O M E N D A C J E
|
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
|
Prezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.
Więcej >>
|
Strona Pomagam Ukrainie
|
 |
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują. |
Więcej >>
|
|
|