|
Rok sześciu patronów.
|
Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem sześciu patronów. Są nimi (w kolejności alfabetycznej):
Adam Chmielowski to Święty Brat Albert, założyciel zgromadzenia albertynów i albertanek, malarz, święty Kościoła katolickiego znany z pracy dla biednych i bezdomnych. W ubiegłym roku (25.12.2016r.) minęła setna rocznica Jego śmierci, a w tym roku mija 130 lat od chwili przywdziania przez Niego habitu.
Józef Conrad – Korzeniowski, to syn polskich zesłańców na Syberię, światowej sławy wybitny pisarz piszący w Anglii i po angielsku. W grudniu 2017 obchodzona będzie 160. rocznica Jego urodzin.
Tadeusz Kościuszko - polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, polskiego powstania narodowego przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku. W 2017 roku minie 200 lat od Jego śmierci.
Honorat Koźmiński, wł. Florentyn Wacław Jan Stefan Koźmiński, -polski kapucyn, teolog, prezbiter, założyciel wielu zgromadzeń zakonnych, błogosławiony Kościoła katolickiego, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w październiku 1988 r.
Józef Piłsudski, pierwszy marszałek Polski, działacz społeczny i niepodległościowy, twórca Legionów Polskich, naczelny wódź Armii Polskiej, naczelnik państwa w latach 1918-1922, przywódca sanacji i dwukrotny premier w okresie międzywojennym.
W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała 550 lat temu panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Rok 2017 ma być również Rokiem Rzeki Wisły - dla oddania hołdu pokoleniom Polaków „którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego".
Na naszej stronie internetowej postaramy się krótko przybliżać sylwetki patronów bieżącego roku kalendarzowego i zachęcać czytelników do pogłębienia wiedzy o nich.
Adam Chmielowski, znany jako św. Brat Albert, nazywany był - m. in.- „Polskim Biedaczyną”, „szarym bratem z drewnianą nogą” oraz ojcem ubogich i heroicznym sługą. Urodził się w Igołomii k. Krakowa w sierpniu 1845r. Był synem Wojciecha i Józefy z Borzysławskich, starszym bratem dla Stanisława, Mariana i Jadwigi. Przez dwa lata swego dzieciństwa (wiosna 1851- lato1853) przebywał w Czernicach należących wtedy do parafii Osjaków. I właśnie w majątku Czernice zakupionym przez rodziców Adama Chmielowskiego w 1848r, przyszło na świat pod koniec czerwca 1852 roku ostatnie dziecko Józefy i Wojciecha Chmielowskich – Jadwiga Modesta (późniejsza Szaniawska).
Niezwykły człowiek, już za życia nazywany „człowiekiem świętym”, z uwagi na oddanie się w pełni służbie najbiedniejszej części społeczeństwa. Był żołnierzem Powstania Styczniowego, inwalidą wojennym od 18-go roku życia, malarzem, mnichem, wiernym naśladowcą św. Franciszka z Asyżu. Poświęcono Mu wiele wierszy i opowieści. Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II, uczynił Go bohaterem swojego dramatu „Brat naszego Boga”. Jest patronem Diecezji Sosnowieckiej, Towarzystwa Pomocy, Fundacji , drużyn harcerskich oraz kilkunastu szkół.
Św. br. Albert mówił: - Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.
W sejmowej uchwale dotyczącej ustanowienia św. br. Alberta patronem roku 2017 napisano, że jego wielki talent oraz poświęcenie dla drugiego człowieka przyczyniły się do utrwalenia wśród Polaków najważniejszych postaw społecznych oraz dały im nadzieję na niepodległość i sprawiedliwość społeczną. Redakcja serwisu
PS Wykorzystano artykuły opublikowane w tygodniku Niedziela (nr 1 i 2 z 2017r.), w Alma Mater z 2008r oraz w Internecie.
 Portret św. Brata Alberta (Adam Chmielowski), Malował Leon Wyczółkowski (1901-1902)
 Ecce homo - łac. „Oto Człowiek” Obraz Adama Chmielowskiego (Słowa „oto Człowiek” miał wypowiedzieć Piłat ukazujący Chrystusa ludowi żydowskiemu.) Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ecce_homo
Bardzo gorąco zachęcamy Państwa do prześledzenia (choćby w publikacjach internetowych) losów św. br. Alberta oraz Jego twórczości, zwłaszcza niezwykłych losów wyjątkowego obrazu tego twórcy – “Ecce Homo”.
|
|
Strona:
1
|
|
R E K O M E N D A C J E
|
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
|
Prezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.
Więcej >>
|
Strona Pomagam Ukrainie
|
 |
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują. |
Więcej >>
|
|
|