Szynkielów, powiat wieluński, województwo łódzkie
29 Marca 2024, Eustachego, Eustachiusza, Wiktoryna
HOME ADRESY KONTAKT


   WYDARZENIA
wydarzenia 2023
wydarzenia 2022
wydarzenia 2021
wydarzenia 2020
wydarzenia 2019
wydarzenia 2018
wydarzenia 2017
wydarzenia 2016
wydarzenia 2015
wydarzenia 2014
wydarzenia 2013
wydarzenia 2012
wydarzenia 2011
wydarzenia 2010
wydarzenia 2009
wydarzenia 2008
wydarzenia 2007
wydarzenia 2006
wydarzenia 2005

Kto jest na zdjęciu?
Przed I wojną światową
I wojna światowa
1918 - 1939
II wojna światowa
Po II wojnie światowej
Różne

   PARAFIA SZYNKIELÓW
PARAFIA
ogłoszenia parafialne
Msze pogrzebowe
historia parafii
pożar kościoła
figurka ocalona
Komitet Odbudowy Kościoła
komentarze z odbudowy
fotoreportaż z odbudowy
cegiełka pomocy
fundatorzy odbudowy
fundatorzy dzwonu
Schola

  SZYNKIELÓW
lokalizacja - Google Maps
położenie geologiczne
Rezerwat Przyrody
Szkoła Podstawowa
Koło Przyjacół Szkoły
Ośrodek Zdrowia
Ochotnicza Staraż Pożarna
lokalne urzędy i instytucje
społeczeństwo
portrety
w literaturze
adresy
listy do redakcji

  HISTORIA
historia
w starej fotografii
śladami pamięci
w hołdzie przeszłości
gwara

   KOMENTARZE
komentarze

   PREZENTACJE
prezentacje 2009

   FOTOGALERIA
impresje
ze świata

   BLOK REKLAMOWY
wóz strażacki
różne

   BLISKIE OKOLICE
miejscowości
sylwetki

   ZIEMIA WIELUŃSKA
historia ziemi wieluńskiej

.
.
....
...
..

Szynkielowiaki na Placu Świętego Piotra

   30.10.2010 r. Szynkielów. Wycieczka do Włoch. Relacja Grażyny Białeckiej

W dniach 11 – 20 października 2010r. ośmioro nas, wiernych z parafii szynkielowskiej wybrało się na pielgrzymkę do Włoch. Teraz  pragniemy podzielić się krótko z Państwem naszymi przeżyciami.

Dzień pierwszy, 11.X.2010r.

Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy Mszą św. w Częstochowie. Modliliśmy się tam o szczęśliwą podróż i owocne przeżycie pielgrzymki. Po Mszy św. udaliśmy się przez Czechy i Austrię na nocleg do Włoch, w okolicach Tarvisio.

Dzień drugi, 12.X.2010r.

Rano, po śniadaniu wyjechaliśmy do Wenecji; podróż trwała ok. cztery godziny. Przez szyby autokaru podziwialiśmy przepiękne dolomity alpejskie. W Wenecji przepłynęliśmy statkiem wodnym na Plac Św. Marka. Zwiedzaliśmy Bazylikę Św. Marka, Plac Dożów, Most Westchnień i pobliskie uliczki. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Padwy. Tam braliśmy udział we Mszy św., a następnie zwiedzaliśmy Bazylikę Św. Antoniego Padewskiego (został on ogłoszony Doktorem Kościoła, znał Pismo Święte prawie na pamięć). Późnym wieczorem dojechaliśmy do Rimmi na nocleg.

Dzień trzeci, 13.X.2010r.

Rano wiele osób wybrało się nad Adriatyk i podziwiało wschód Słońca. Po śniadaniu wyjechaliśmy do San Giovanni Rotondo. Miasteczko związane jest z życiem Św. o. Pio. Samo miasto jest przepiękne, ale położone na półwyspie Gargano, 500 m. n.p.m. Nie można dojechać tam autokarem, więc dotarliśmy na wzgórze busami.
Po Mszy św. zwiedzaliśmy Bazylikę Św. o. Pio, plac, na którym znajduje się szpital – Dom Ulgi w cierpieniu, wybudowany przez o. Pio, cele klasztorne, grób Świętego i pamiątki po nim. Pomimo, że zmarł w 1968r., zachowało się jego ciało, które do poprzedniego roku było wystawione przed Bazyliką; pod koniec ubiegłego roku zostało przeniesione do Bazyliki i złożone w grobie.

Dzień czwarty, 14.X.2010r.

Kolejny etap naszej pielgrzymki to Monte San Angelo. Na wzgórzach Gargano wznosi się najsłynniejsze dla chrześcijaństwa Sanktuarium Św. Michała Archanioła. Jest to jedyna świątynia nie poświęcona ręką ludzką; poświęcił ją sam Archanioł. W grocie, w której ukazał się Anioł biskupowi, który nosił się z zamiarem poświęcenia Bazyliki, uczestniczyliśmy we Mszy św. Było to dla nas wielkie przeżycie.
Po południu udaliśmy się na Monte Cassino oddać hołd poległym Polakom oraz zwiedzaliśmy klasztor Benedyktynów z grobem Św. Benedykta i Św. Scholastyki.

Dzień piąty, 15.X.2010r.

Watykan/Rzym. Zwiedzanie Watykanu rozpoczęliśmy od Muzeum Watykańskiego. Następnie zeszliśmy do podziemi i nawiedziliśmy groby papieży. Szczególnym przeżyciem było to, że mogliśmy się pomodlić przy grobie naszego Papieża, Jana Pawła II. Zwiedzaliśmy Bazylikę Św. Piotra i plac przed Bazyliką. Godna uwagi jest Kaplica Sykstyńska ze słynnymi freskami Michała Anioła. Zwiedzaliśmy również Bazylikę Św. Jana na Lateranie, Bazylikę Św. Pawła za murami i Bazylikę Matki Bożej Większej. Wszystkie trzy stanowią własność Kościoła i podlegają papieżowi.

Dzień szósty, 16.X.2010r.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy Mszą Św. Był to dzień szczególny – rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W pobliżu grobu naszego Rodaka i Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy św., a potem udaliśmy się jeszcze raz do grobu Papieża. Następnie zwiedzaliśmy starożytny Rzym; podziwialiśmy Colosseum, Kapitol, Forum Romanum, Panteon oraz Plac Navona. Trudno uwierzyć, że tak stare zabytki zachowały się do dzisiaj.

Dzień siódmy, 17.X.2010r.

W tym dniu, a była to niedziela, wstaliśmy wcześnie rano, zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy na Plac Św. Piotra. Tam braliśmy udział we Mszy św. kanonizacyjnej Błogosławionego Stanisława Kazimierczyka. Była to dla nas wielka łaska, że mogliśmy zobaczyć papieża z tak bliska i uczestniczyć w tak doniosłej uroczystości.

Dzień ósmy, 18.X.2010r.

Asyż to przepiękne, malownicze miasteczko położone w Umbrii. Związane jest ono z życiem Św. Franciszka i Św. Klary. Kościół zbudowany został w XIII w. Ściany zdobią przepiękne freski, które przedstawiają sceny z życia Jezusa Chrystusa i Św. Franciszka. Zwiedzaliśmy również Kościół Św. Klary, gdzie znajduje się Krzyż bizantyjski, z którego Chrystus miał przemawiać do Św. Franciszka.

Dzień dziewiąty, 19.X.2010r.

Ostatniego dnia naszej pielgrzymki udaliśmy się do Loreto. W prowincji Ankona nad Adriatykiem wznosi się przepiękna Bazylika – ośrodek kultu maryjnego. Znajduje się tam Domek Świętej Rodziny z Nazaretu, przeniesiony w 1224 roku do Loreto, podobno przez anioły. Centralnymi polskimi pamiątkami w loretańskiej Bazylice są trzy epitafia upamiętniające dzieje Polski. Najstarsze z nich upamiętnia zwycięską bitwę Jana III Sobieskiego z Turkami. To on swoje zwycięstwo przypisywał Matce Bożej. W Kaplicy Polskiej, nad sklepieniem jaśnieje bogata aureola ozdobiona symbolami z Litanii Loretańskiej. Obok Bazyliki znajduje się klasztor Sióstr Nazaretanek, które w czasie wojny opiekowały się żołnierzami, którzy walczyli w obronie Loreto.
Po Mszy św. udaliśmy się na cmentarz żołnierzy polskich. Pomodliliśmy się tam i oddaliśmy hołd.
W godzinach popołudniowych udaliśmy się w podróż do domu, która zajęła dwadzieścia godzin. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla Biura Podróży „Polonia” z Wieruszowa, jak też naszemu Proboszczowi, Księdzu Kanonikowi Jackowi Frysiowi za pomysł i zachęcenie nas do tej pielgrzymki, a Księdzu Zbyszkowi Trale za pomoc w jego realizacji.

Relacja i fotoreportaż: Grażyna Białecka

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Strona: 1

<- Wstecz Do góry


R E K O M E N D A C J E
Parafialna strona internetowa Szynkielowa

Więcej >>
Archiwum głoszeń parafialnych

Więcej >>
Kto jest na zdjęciach
 Jeśli rozpoznajesz na fotografii osoby lub okoliczności jej powstania, to pisz na adres Redakcji szynkielow@amr.pl.

Więcej >>
Pomoc dla Norberta Graczyka

Więcej >>
Wspieramy Szynkielowskie Stowarzyszenie RAZEM

Więcej >>
Strona Pomagam Ukrainie
Na stronie pomagamukrainie.gov.pl mieszkańcy Polski mogą zgłaszać gotowość pomocy uchodźcom z Ukrainy, a uchodźcy mogą zgłaszać, gdzie przebywają i jakiej formy pomocy potrzebują.

Więcej >>
Solidarni z Ukrainą

Więcej >>
Wspieramy Fundację ABY ŻYĆ

Więcej >>
Ofiarom II wojny światowej

Więcej >>
Ofiary II wojny światowej w parafii Szynkielów
OFIARY II WOJNY ŚWIATOWEJ W PARAFII SZYNKIELÓW. Autorka Bożena Rabikowska. Szynkielów [2008 r.]  Bożena Rabikowska
w biorze opracowała
biogramy ofiar II wojny
światowej związanych
z parafią Szynkielów.
Wszystkie dane zawarte w zbiorze autorka gruntownie
zweryfikowała w drodze badań
archiwalnych.

Więcej >>
Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej
 2008-11-11  Święto Odzyskania Niepodległości.
Świeto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość upamiętnienia ofiar II wojny światowej.W dniu Święta Odzyskania Niepodległości Szynkielowianie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej.

Więcej >>
Filmy z uroczystości
 2008-11-11 Odsłonięcie tablic pamięci.
Oglądaj
matriał filmowy
z uroczystości
odsłonięcia tablic
pamięci.

Więcej >>
Wieluń 4:40 i Wieczna Miłość
Wieluń 4:40. Początek II wojny światowej. Wieczna Miłość Wojciecha SiudmakaPrezentacja filmowa promująca projekt Wojciecha Siudmaka "Wieczna Miłość". Monument, który z jego inicjatywy powstanie w Wieluniu, będzie przypominał Europie i Światu o zbrodniczym bombardowaniu, jakiego dokonali Niemcy o godzinie 4:40, rozpoczynając 1 września 1939 roku drugą wojnę światową.

Więcej >>
Szynkielów w widokówkach

Więcej >>
PODZIĘKOWANIE


Więcej >>
Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie


Więcej >>
...

Więcej >>
....................................................................................................................................................................................................................................
Wędrówki  po serwisie  historia / położenie geologiczne / położenie geograficzne / parafia katolicka Szynkielów / Szkoła Podstawowa Koło Przyjaciół Szkoły Posdtawowej Ochotnicza Straż Pożarna / ważne adresy / urzędy i instytucje / społeczeństwo / portrety / Szynkielów w literaturze fotogaleria IMPRESJE listy otrzymane /
 Serwis Internetowy Szynkielów
www.szynkielow.amr.pl 
szynkielow@amr.pl 
copyright
© by AMR CAMPANIA 
Wszelkie prawa zastrzeżone
Tabliczki informacyjne Urny konkursowe  Urny wyborcze Kabiny wyborcze Dekoracje świąteczne Parawany wyborcze Herby, godła Dekoracje bożonarodzeniowe